Jak wygląda teleporada?
Fot. Pexels

W związku z wprowadzonym ogólnopolskim lockdownem w wyniku rozprzestrzeniającego się wirusa COVID-19 (koronawirusa), Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca pacjentów do korzystania z teleporad medycznych. Obecnie każdy pacjent w Polsce może być zdiagnozowany przez lekarza osobiście, ale za pomocą systemów teleinformatycznych czy komunikacyjnych. Biorąc pod uwagę obecne ryzyko infekcji, warto o tym pamiętać i zastanowić się, czym są tego rodzaju usługi. Jak wygląda teleporada? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Nowa forma kontaktu z lekarzem

Długa kolejka do lekarzy to nie jedyny powód decydujący o wprowadzeniu teleporad w placówkach medycznych. Oprócz wyjścia z domu możemy również umówić się na telekonferencję z lekarzem. Oprócz e-recept czy e-wizyt to kolejna usługa dla pacjentów. Bez wątpienia znacznie ułatwia łączność między pacjentami a specjalistami. To świetna opcja, aby lepiej zadbać o swoje zdrowie.

Teleporada obejmuje konsultację telefoniczną ze specjalistą, podczas której pacjent omawia objawy. Może poprosić lekarza o wystawienie e-recepty lub e-zaświadczenia. W ramach wizyty elektronicznej można nie tylko kontaktować się telefonicznie z ekspertami, ale także prowadzić wideokonferencje czy czaty na stronach internetowych poszczególnych placówek medycznych.

Jak zgłosić się na teleporadę?
Fot. Pexels

Jak zgłosić się na teleporadę?

Pacjenci mogą zgłaszać swoje potrzeby teleporady na kilka sposobów. Najpierw trzeba ustalić, czy dany obiekt w pełni świadczy tę usługę. Jeśli jest to przychodnia publiczna, można znaleźć informacje o placówkach udzielających porad, poprzez bezpośredni kontakt telefoniczny z infolinią NFZ 800 190 590. Konsultant jest zobowiązany do ich podania zgodnie z życzeniem pacjenta. W przypadku placówek prywatnych, tak jak w przypadku miejsc publicznych, informacje o ewentualnych zdalnych konsultacjach najlepiej:

  • znaleźć na ich stronie internetowej,
  • zadzwonić do rejestracji lub
  • zadzwonić na infolinię (jeśli przychodnia posiada taką możliwość).

Samą konsultację zdalną można również umówić na kilka sposobów. Jest to zależne od systemu, w którym wdrożona jest Twoja  klinika. Czasami trzeba zadzwonić po rejestrację i umówić się na wizytę u lekarza przez telefon. Obecnie wiele prywatnych przychodni posiada swoje systemy. Po zalogowaniu się na swoje konto pacjenta umożliwiają rejestrację wizyty na najbliższy możliwy termin.

Do jakiego lekarza można się zgłosić?

Nie wszyscy lekarze mogą pomóc pacjentom przez telefon. Problem ten szczególnie dotyka chirurgów ortopedów i dentystów, którzy muszą „widzieć” swoich pacjentów. Jednak osoby z przewlekłymi chorobami lub przypadłościami mogą umówić się na wirtualną wizytę. Lekarze, z którymi możesz umówić się na taki rodzaj wizyty to:

Zalety teleporad
Fot. Pexels

Zalety teleporad

Zdalne konsultacje przynoszą wiele korzyści pacjentom. Obejmują one:

  • Wygodę kontaktu z lekarzem bez konieczności udania się do szpitala osobiście, oszczędność czasu i zapewnienie bezpieczeństwa podczas pandemii,
  • Możliwość uzyskania wielu usług medycznych (rozmowa z lekarzem, porada zdrowotna, e-recepta, e-rekomendacja, e-zwolnienie chorobowe, podstawowe badanie wzroku),
  • Mieszkańcy małych miasteczek i wsi, którzy nie mają kontaktu z większymi ośrodkami miejskimi i mają utrudniony dostęp do usług medycznych, mogą skorzystać z pomocy lekarzy specjalistów
  • Wygodny jest kontakt starszych ludzi z lekarzami, osobami o ograniczonej sprawności ruchowej, przewlekle chorymi pacjentami oraz rodzicami wychowującymi dzieci.

 

Przygotowując się do teleporady powinniśmy uwzględnić kilka kwestii. Pacjent powinien spisać wszystkie niepokojące objawy, przyjmowane leki i pytania, które chciałby zadać lekarzowi. Tylko dobra organizacja przyspieszy konsultacje lekarską oraz pozwoli lekarzowi na wystawienie prawidłowej diagnozy. Pamiętaj, aby podczas telewizyt nie pomijać żadnych faktów ani szczegółów. Nawet te z pozoru błahe, mogą mieć znaczenie podczas stawiania diagnozy. Lekarz może również poprosić cię o samobadanie. Należy je wykonać zgodnie z jego wskazówkami. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi wiesz już jak wygląda teleporada, z jakim lekarzem specjalistą masz szanse się umówić telefonicznie oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here