Rośliny doniczkowe do domu
Fot. Pexels

Większość roślin doniczkowych dostępnych w sprzedaży to rośliny tropikalne. Wiele z nich rośnie naturalnie w dżungli lub lasach tropikalnych lub rośnie jako epifity, czyli rośliny żyjące na drzewach niewymagających gleby. Oznacza to, że jeśli są przyzwyczajone do trudnych warunków oświetleniowych, to w naszym mieszkaniu nie powinno być problemów z powodu braku oświetlenia. Niektóre z nich to niezwykle tolerancyjne rośliny, które mogą wytrzymać światło słoneczne i półcień. Dla innych naturalnym środowiskiem jest cień, bezpośrednie światło słoneczne jest wręcz szkodliwe. Jakie rośliny doniczkowe do domu wybrać? Dowiesz się wszystkiego czytając nasz artykuł.

Kiedy w pomieszczeniu brak okien

Należy zauważyć, że nie ma roślin, które mogłyby przetrwać bez światła słonecznego. Ogólnie rzecz biorąc, wśród roślin lubiących cień lub półcień można wyróżnić paprocie żyjące w najniższej warstwie lasu oraz pnącza typu bluszczowego. Będziemy mogli uprawiać te rośliny w pomieszczeniach bez światła słonecznego. Mówimy głównie o łazienkach, kuchniach czy sklepach lub biurach w starych budynkach mieszkalnych. Nie oznacza to jednak, że będą rosły przy całkowitym braku oświetlenia. W takim przypadku musimy zapewnić im niezbędną dawkę sztucznego światła, aby mogły odżywiać komórki poprzez fotosyntezę. Kiedyś do tego celu stosowano świetlówki, obecnie mamy wiele rodzajów dedykowanych lamp LED do wzrostu roślin.

Inną metodą jest regularna zmiana roślin. Polega na umieszczeniu roślin w ciemności na około tydzień, a następnie przeniesieniu ich do dobrze oświetlonego pomieszczenia. W ten sposób możemy wyhodować kilka odmian, które będą co jakiś czas przemieszczać się w mieszkaniu pomiędzy pomieszczeniami jasnymi i nieoświetlonymi. Ta metoda wymaga jednak systematycznej pracy, dlatego nie polecamy jej dla osób zapominalskich. Oprócz zakupu osobno pojemnika i lampy wzrostowej, innym rozwiązaniem jest tzw. smart pot, czyli programowalne urządzenie utrzymujące optymalną wilgotność gleby i dostosowujące dawkę światła w zależności od rodzaju rośliny.

Jakie rośliny doniczkowe do domu wybrać?
Fot. Pexels

Jakie rośliny doniczkowe do domu wybrać?

Sansewieria to najlepsza roślina, ale i najtwardsza, która to dobrze znosi miejsca półmroczne. Nie wymaga dużej ilości wody ani światła i jest bardzo odporny na zwykłe szkodniki roślin doniczkowych. Spośród najczęściej popełnianych przez nas błędów to nadmierne nawadnianie może spowodować największe szkody w jej uprawie. Jednak lepiej radzi sobie z innymi niedociągnięciami takimi jak ciemne miejsca czy suche powietrze. Jednak również w tym przypadku, więcej światła potrzebują odmiany barwne (np. te z żółtymi brzegami liści). W przeciwnym razie staną się całkowicie zielone.

Kolejną silną rośliną odporną na światło i wodę jest zamiokulkas, który jest bardzo popularny w ostatnich latach. Dopóki nie zostanie wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, jego piękne, duże i lśniące liście z pewnością będą doskonałym wyborem do dekoracji każdego wnętrza. Zamiokalkusy ma również ciemną stronę natury, ponieważ ich tkanki zawierają różne toksyczne substancje, które mogą podrażniać skórę i błony śluzowe. Chociaż nie są uwalniane do atmosfery, jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas przesadzania lub usuwania starych liści. Jedną z nich jest na pewno noszenie rękawic ochronnych.

Jakie rośliny doniczkowe do domu? Jest tego więcej!
Fot. Pexels

Jakie rośliny doniczkowe do domu? Jest tego więcej!

Wśród roślin, które dobrze znoszą niedostateczną ilość światła są przede wszystkim paprocie. To bardzo duża rodzina, licząca ponad 10 000 gatunków. W naturze żyją zwykle w dolnej części wilgotnych lasów, więc w naturalny sposób przystosowują się do słabego oświetlenia. W takim przypadku miejsca, które są narażone na zbyt duże bezpośrednie działanie promieni słonecznych, mogą czasami powodować oparzenia lub przebarwienia liści. Potrzebują za to jednak dużo wilgoci na ziemi oraz w powietrzu, a warunek ten nie zawsze jest przez nas spełniany. Ponadto należy uważać, aby ich nie przelać. Może to spowodować gnicie ich korzeni.

Bluszcze to kolejna grupa, która dobrze radzi sobie w miejscach o niedostatecznym świetle. Gęste gałęzie zwisające z doniczki wyglądają bardzo pięknie. Są łatwiejsze w utrzymaniu niż paprocie, ponieważ nie wymagają dużej wilgotności i lepiej tolerują lekko suche powietrze w naszych mieszkaniach. Należy jednak pamiętać, że odmiany barwne wymagają więcej światła. W przeciwnym razie mogą stracić kolor. To świetna opcja do salonu lub sypialni!

 

Podsumowując, żadna roślina nie żyje w całkowitej ciemności. Niektóre z nich tolerują cienie, ale zwykle najlepiej czują się w częściowym, rozproszonym świetle. Dlatego jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić im odpowiedniej dawki światła dziennego, spróbuj użyć światła sztucznego. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik doradził Ci, jakie rośliny doniczkowe do domu będą dla Ciebie odpowiednie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here