Salon połączony z kuchnią
Fot. Pexels

Salon połączony z kuchnią to rozwiązanie, z którym coraz częściej możemy spotkać się w nowych budynkach. Ta opcja jest odpowiednia nie tylko dla osób o większych przestrzeniach, ale także dla właścicieli małego studia. Ale czy takie połączenie można zastosować we wszystkich mieszkaniach? Czy można samemu aranżować ten typ pomieszczeń? Jakie są jego zalety i wady? Jakie elementy warto zakupić? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Gdy mamy małe mieszkanie

Aranżując pomieszczenie, w którym będziemy jednocześnie przyjmować gości, odpoczywać, gotować, a czasem nawet spać, należy pamiętać o funkcjonalności. Ponadto aranżacja ma pomóc w utrzymaniu porządku w mieszkaniu. Co to dla nas oznacza?

Najpierw upewnij się, że w kuchni i salonie znajdują się szafki i różnego rodzaje urządzenia, takie jak lodówka wolnostojąca czy przybory do czyszczenia. Nie dajmy się zwieść pokusie „udekorowania” naszego wnętrza na siłę. W przypadku małych powierzchni przydatna jest zasada „mniej znaczy więcej”. W przeciwnym razie istnieje ryzyko zagracenia pomieszczenia i pozbawienia go wymaganej dużej przestrzeni.

Należy również pamiętać, że chociaż salon i kuchnia mają różne funkcje, powinny być idealnie ze sobą połączone. Jeśli strefa wypoczynku jest zaaranżowana w stylu stricte industrialnym, spójrzmy na ten sam kierunek w układzie aneksu kuchennego. To samo dotyczy zastosowanych kolorów i materiałów. Pewna powtarzalność sprawi, że nasze mieszkanie dopieszczone będzie w każdym, nawet najmniejszym szczególe.

Nie zapominajmy, że nawet jeśli nasz salon z kuchnią zajmuje niewielką powierzchnię, powinniśmy się upewnić, że oddzielimy te dwa obszary przynajmniej w symboliczny sposób. Może to być fotel, element narożny (np. szezlong lub część modułowego podnóżka), wyspa, ścianka działowa wykonana np. z drewna lub innego rodzaju podstaw. W salonie najczęściej kładziemy panele lub boazerię, natomiast w kuchni najczęściej spotykamy kafelki. Nic nie może powstrzymać połączenia tych dwóch materiałów.

Salon połączony z kuchnią - zalety
Fot. Pexels

Salon połączony z kuchnią – zalety

Połączenie kuchni i salonu to rozwiązanie dające ludziom poczucie większej przestronności. Otrzymujemy przestrzeń, którą zwykle zajmuje ściana, a otwarta przestrzeń dodaje kilka centymetrów przestrzeni. W takim pomieszczeniu jest naturalny podział na części wspólne, a punktem połączenia jest zwykle stół. Projekt kuchni i salonu daje więcej możliwości aranżacyjnych, co nie tylko urozmaica wystrój wnętrza, ale także wprowadza elementy spoza tradycji. Najważniejsze zalety tej aranżacji to:

  • Integracja – otwarta przestrzeń wspólna w postaci stołu, zachęca wszystkich domowników do wspólnych posiłków.
  • Elastyczność – salon połączony z kuchnią staje się zupełnie nowym pomieszczeniem o dużej elastyczności. Możesz w nim odpoczywać, przygotowywać posiłki czy przyjmować gości. Wszystko zależy od Ciebie!
  • Oszczędność miejsca – jednym z największych zalet tego typu pomieszczeń jest oszczędność miejsca. Nawet niewielkiego rozmiaru połączenie salonu z kuchnią da nam dużą przestronność, o którą walczymy zwłaszcza w niewielkim mieszkaniu.
Salon połączony z kuchnią - wady
Fot. Pexels

Salon połączony z kuchnią – wady

Aneks kuchenny w salonie posiada również też i swoje wady. Przeinacza to się głównie w większej mobilności zapachów oraz dźwięków wydobywających się z kuchni. Oprócz tego warto zachować nienaganny ład na blacie kuchennym, który w takim połączeniu jest również wyeksponowany. Jakie są główne wady?

  • Bezpieczeństwo – otwarta kuchnia ułatwia zabawy dzieci, które mają większe możliwości dotknięcia do rozgrzanego piekarnika lub gotowanych potraw. Szafkę, zwłaszcza dolną, należy przymocować specjalnymi klipsami, a niebezpieczne przedmioty położyć w miejscu dla dzieci niedostępnym.
  • Porządek – przestrzeń do gotowania nie jest już oddzielną, zamkniętą dla gości i osób postronnych. Dlatego warto odpowiednio przygotować małą kuchnię. Można postawić na nieco wyższą cenę urządzeń, ale z atrakcyjniejszymi rozwiązaniami. Kolejną kwestią jest utrzymanie nienagannego porządku w miejscu pracy. Sprzątanie zaraz po posiłku, a nawet podczas jego przygotowywania wydaje się oczywiste, ale wymaga to ścisłej dyscypliny i może nawet zmienić dotychczasowe nawyki.

 

Dla jednych salon z kuchnią to niekorzystne rozwiązanie. Dla innych to wymarzona przestrzeń. Z drugiej strony nowe trendy, które często są odpowiedzią na potrzeby millenialsów (takie jak mikro biura czy pracownie) wymuszają na nas aranżację pomieszczeń, które mogą spełniać wiele funkcji. Mamy nadzieję, że tego typu pomieszczenie po lekturze naszego artykułu nie będzie miało przed tobą już żadnych tajemnic.

A jeżeli szukasz więcej informacji na temat urządzania wnętrz, koniecznie sprawdź jak urządzić łazienkę w bloku oraz jakie rośliny doniczkowe do Twojego mieszkania wybrać!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here