Akcesoria dla biegaczy
Fot. Pexels

Bieganie to nie tylko zdrowa i szczupła sylwetka. Jest to również najłatwiejszy sposób na uwolnienie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Moment biegu wyzwala euforię w naszym organizmie oraz zwiększa odporność i wytrzymałość całego organizmu. W bardzo prosty sposób możemy poprawić swoje zdrowie fizyczne i psychiczne! Co warto kupić przed rozpoczęciem przygody z bieganiem? Jakie akcesoria dla biegaczy będą dla nasz przydatne? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Jaka odzież będzie dla nas odpowiednia?

Odzież do biegania należy dopasować w oparciu o kilka czynników. Jedną z najważniejszych jest pogoda i pora roku. Ważna jest również nasza płeć oraz preferencje i gusta. Dla wielu biegaczy, którzy decydują się na zakup określonej odzieży, bardzo ważny jest również wygląd, kolor oraz samo wykonanie. Dla nas powinien być najważniejszy materiał, rozmiar i rodzaj. Marka tutaj może być również przydatna. Dobrym firmom rzadko wypuszcza się ubrania wykonane z gorszych materiałów, które nie mogą spełniać swoich podstawowych funkcji.

Zima to także dobry czas na bieganie. Musimy jednak być bardziej ostrożni. Odzież o tej porze roku powinna składać się z kilku cienkich warstw odzieży. Najlepiej, aby wszystkie elementy były uszyte z materiałów oddychających. Bawełna nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nie odprowadza wilgoci, nie chłodzi i nie traci swoich właściwości ochronnych. Oddychająca tkanina sztuczna nie wchłania wilgoci i nie odprowadza potu na zewnątrz. Taka sama zasada dotyczy wyboru ubioru na rower.

bieganie - jak się ubrać?
Fot. Pexels

Akcesoria dla biegaczy – Jakie buty wybrać?

Podczas biegania mięśnie stóp i nóg są najbardziej napiętymi częściami ciała. Dlatego właściwy dobór butów jest podstawą każdego biegacza. Choć teoretycznie możemy nawet biegać w butach sportowych, warto spróbować rozpocząć ten sport od nowego i najbardziej odpowiedniego obuwia dopasowanego do naszych stóp. Noszenie niewłaściwych butów może powodować ból i zmęczenie, frustrację, a nawet obrażenia.

Dobierając odpowiednie buty do biegania i kupując je online, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak: płeć, rozmiar stopy, rodzaj stopy, wysokość łuku stopy oraz typ podłoża, po którym będziemy najczęściej biec.

Należy także pamiętać, że w ciągu dnia nasze stopy nieznacznie się zmieniają. Dlatego powinniśmy mierzyć buty po południu. Pamiętaj, im dalej biegniesz, tym bardziej puchną ci stopy. Podczas mierzenia obuwia ważne jest również założenie na stopy odpowiednich skarpet – podobnych do tych używanych podczas treningu.

Sklepienie to część stopy, która dotyka ziemi. Charakteryzuje się zakrzywionym kształtem łuku. Wysokość sklepienia zależy od wysokości łuku. Co to znaczy? Osoby z niskimi łukami mają zwykle stopy pronujące, podczas gdy osoby z wysokimi łukami mają cechy stopy supinującej.  Ludzie o średnim sklepieniu mają przeważnie neutralne stopy.

Jakie inne akcesoria dla biegaczy warto kupić?
Fot. Pexels

Jakie inne akcesoria dla biegaczy warto kupić?

W sporcie, podobnie jak na innych polach, możesz być minimalistą lub łowcą gadżetów i nowości, które ułatwiają życie. Nie ma wątpliwości, że dotyczy to również biegania. Jednak bez względu na to, do której grupy należymy, na rynku są naprawdę godne akcesoria biegowe, które warto zabrać ze sobą na trening. Jeżeli więc zaczynasz przygodę z bieganiem, postaw na:

  • Sportowy zegarek – sprawdzi się nie tylko dla osób trenujących zaawansowanie (w tym interwałowo), ale również dla biegaczy na wczesnych etapach przygody. Konkretne funkcje zależą od tego, który zegarek do biegania wybierzesz. Każdy model mierzy przebytą odległość, prędkość i spalone kalorie. Pulsometr monitoruje pracę serca za pomocą specjalnych czujników, dzięki czemu możesz lepiej kontrolować rytm Twojego serca.
  • Maska do biegania – na liście artykułów do biegania, które wyróżniamy, znajdują się również maski przeciw-smogowe i wytrzymałościowe. Podczas ćwiczeń nie tylko pobudzamy mięśnie nóg i ramion, ale także pobudzamy płuca do cięższej pracy. Dostarczany przez nie tlen jest niezbędny do przemiany energii, umożliwiającej przebycie kolejnego metra, dlatego warto zadbać o to, aby bez obaw oddychać „pełnymi piersiami”. Smog czy inne zanieczyszczenia nie są naszym sprzymierzeńcem. Dlatego wyposażenie się w maskę i odpowiednie filtry może rozwiązać ten problem.
  • Akcesoria zwiększające bezpieczeństwo – choć dla wielu jest to oczywiste, warto pamiętać, że biegacze – jak każda inna osoba uprawiająca sport na świeżym powietrzu – muszą być widoczni dla innych po zmroku. Najbardziej oczywistym gadżetem w tej kategorii jest odblask. Konieczne jest rozsądne bieganie w nocy i rano, dlatego wychodząc z domu należy zabrać ze sobą wszystkie paski oraz odblaski odbijające światło reflektorów mijających nas samochodów.

 

Biegacze nie powinni bać się zimy czy mrozów. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik skutecznie doradzi Ci w co warto zaopatrzyć się zarówno, kiedy rozpoczynasz swoją przygodę z bieganiem, ale również, jeśli jesteś już biegaczem średnio-zaawansowanym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here