Co to znaczy być asertywnym
Fot. Pexels

Każdy z nas ma określone godziny pracy i wyznaczone obowiązki. Ich zakres powinien być ściśle powiązany z opisami stanowisk, którymi się zajmujemy. Jednak wiele razy robimy również dodatkowe inne rzeczy, często na prośbę kogoś. Nie umiemy sprzeciwiać się, ponieważ martwimy się reakcjami, zwłaszcza jeśli chodzi o naszego pracodawcę. Dlatego decydujemy się milczeć i robimy wszystko dla każdego. Co to znaczy być asertywnym w pracy? Czy da się tego nauczyć? Na wszystkie pytania, odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Co to w ogóle jest asertywność?

Asertywność to umiejętność wyrażania swoich myśli i uczuć. Oznacza to, że konkretna osoba potrafi głośno wypowiadać swoje myśli i opinie. Może również bronić swoich praw, bez większych problemów pokazywać swoje potrzeby, czy też zdecydowanie przeciwstawiać się sytuacjom, w których czuje się nieswojo. Ważne jest to, że robi to stanowczo i bezpośrednio. Asertywność opiera się na szacunku dla innych ludzi oraz dla ich opinii, uczuć oraz praw. Odpowiednio użyta umiejętność pomoże Ci również w uniknięciu stresujących sytuacji.

Co to w ogóle jest asertywność?
Fot. Pexels

Asertywność w pracy

Osoby asertywne łączy się z techniką mówienia „nie”. Jest to jednak tylko częściowo poprawne uogólnienie. Nikt nie rodzi się z umiejętnością swobodnego wyrażania swoich opinii. Tej sztuki trzeba się nauczyć. Z drugiej strony, kiedy pokonamy początkowy strach i zaakceptujemy tę postawę z pozytywnym nastawieniem, nasze życie się zmieni.

Ta umiejętność jest szczególnie przydatna w pracy. Pewność siebie w pracy wzmacnia poczucie własnej wartości i budzi szacunek dla środowiska i naszego wewnętrznego ja. Postępujemy zgodnie z naszymi przekonaniami. Ludzie boją się zbytniej pewności siebie, zwłaszcza w pracy. Martwią się, że odrzucenie będzie miało nieprzyjemne konsekwencje. W najlepszym przypadku pracownicy obawiają się utraty koleżeństwa z otaczającymi ich osobami, a w najgorszym przypadku utraty pracy. W praktyce jednak jest zupełnie inaczej.

Twój pracodawca doceni Twoją wiarę w siebie, bo jeśli potrafisz bronić swojego zdania, to też możesz o chronić firmę, w której pracujesz. Asertywna osoba nie poczuje się zawstydzona, nie wiedząc o czymś po prostu zadaje właściwe pytania bez ograniczeń. Pomoże to również podczas poszukiwań dobrej pracy.

Zdecydowanie w pracy przynosi wiele korzyści: upraszcza komunikację ze współpracownikami, eliminuje niejednoznaczności, ogranicza konflikty między pracownikami, zapobiega manipulacjom ze strony szefów, podwładnych czy współpracowników.

Najważniejsze techniki asertywności
Fot. Pexels

Najważniejsze techniki asertywności

Nikt nie rodzi się asertywnym. Jest to umiejętność nabyta, co oznacza, że ​​można się jej nauczyć. Osoby, które chcą wykazać się pewnością siebie w pracy lub w dobrze rozumianych interakcjach społecznych, powinny najpierw zdobyć wystarczającą wiedzę na temat samej pewności siebie i szanowanego zachowania w społeczności. Pracownicy zatrudnieni w małych firmach rodzinnych oraz pracownicy zatrudnieni w korporacjach mają zupełnie inną kulturę organizacyjną, dlatego dobrze jest poznać zasady, wartości i wizję komunikacyjną firmy.  Podczas nauki asertywności warto posłużyć się paroma technikami. Najpopularniejsze z nich przedstawiamy poniżej:

  • Technika zdartej płyty – powtarzanie tych samych odrzuceń przy użyciu tych samych lub podobnych argumentów. Skup się tylko na własnych odpowiedziach, a nie na rozmówcy. Technikę tą trzeba używać do samego końca, do momentu aż Twój rozmówca całkowicie zrezygnuje ze swojego stanowiska.
  • Technika „jestem słoniem” – polega na wyobrażaniu sobie, że jesteś dużym, powolnym zwierzem, który oddycha spokojnie i wszystko mówi w spowolnionym tempie. Możesz powtarzać słowa za rozmówcą, ale bardzo powoli (na przykład: „Więc powiedziałeś, że mam cię zawieźć na stację jutro o 4 rano”).
  • Pewność siebie oraz swoich przekonań oznacza jasne wyrażenie swojej opinii. Pomocne to będzie zwłaszcza planowania budżetu domowego razem z całą rodziną.

 

Osoby pracujące w zespole ekspertów oraz pracownicy, którzy na co dzień komunikują się z klientami, potrzebują zaufania w miejscu pracy. Zwykle pewność siebie przydaje się również w pracy biurowej i terenowej. Niektórzy ludzie próbują wyrazić swoje przekonania poprzez wyrażenia: „ja”, „myślę”, „uważam, że”. Takie określenia zwiększają pewność siebie i pokazują, że robisz tylko rzeczy zgodne z Twoimi przekonaniami. Ważne jest również, aby używać technik pewności siebie i podawać konkretne argumenty na poparcie swojego stanowiska lub punktu widzenia. Nie bój się wyrażać własnego zdania! To ułatwi życie i sprawi, że chętniej wykonasz powierzone zadania. Najtrudniejsze będą pierwsze kroki, ale wierzymy, że dasz radę! Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here