Gdzie ulokować pieniądze
Fot. Pexels

Historycznie niskie stopy procentowe sprawiły, że wiele osób zastanawia się, jak inwestować swoje oszczędności i co może zastąpić depozyty, aby przynieść nam zyski. Decydując się na inwestycje i oszczędności, jednym z rozwiązań, które warto rozważyć, jest inwestycja w nieruchomości. Gdzie ulokować pieniądze? Na co warto zwrócić uwagę? Tego dowiesz się z naszego artykułu. 

Dlaczego rezygnujemy z bankowych depozytów?

Oczywiście głównym powodem rezygnacji z depozytów bankowych są niskie stopy procentowe, które prowadzą do prawie zerowego oprocentowania i niszczących skutków inflacji. Obecnie eksperci twierdzą, że za każde powierzone przez nas 1000 zł otrzymaliśmy już niespełna dwa złote odsetek. Jest to średnia notowana cena lokat bankowych w ciągu roku. Dodają również, że roczne odsetki są nadal opodatkowane. Realny wpływ do domowego budżetu jest więc bardzo niewielki. Ostatnio dużą popularnością cieszą się lokaty dla dzieci. Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem, to koniecznie zajrzyj tutaj.

Oznacza to, że osoby, które dziś wykorzystały swoje depozyty w „lepszym okresie”, mogą otrzymać ofertę oprocentowania 5-10 razy niższą niż kilka miesięcy temu. W obliczu tak rozczarowujących perspektyw zysków szukamy lepszych inwestycji dla naszych oszczędności i co z piątej lokaty czy konta oszczędnościowego po prostu rezygnujemy.

Gdzie ulokować pieniądze?
Fot. Pexels

Gdzie ulokować pieniądze?

Najniższa w historii stopa procentowa wynosząca 0,1% wywołała dyskusje wśród wielu gospodarstw domowych na temat ulokowania środków z oszczędności. Kolejnym aspektem jest pytanie, co wybrać zamiast depozytu. Depozyty są uważane za bardzo stabilne i przewidywalne źródło dodatkowego dochodu z zgromadzonych oszczędności i nie są już atrakcyjną opcją. Ponieważ stopy procentowe są bardzo niskie, a zyski symboliczne, banki ograniczają również możliwości lokowania swoich klientów.

Tegoroczne fundusze światowych obligacji mogą przynieść 1-2% zysków każdego roku. Są to fundusze inwestujące w obligacje emitowane przez kraje na całym świecie. Obligacje rządowe są generalnie bezpieczniejsze niż obligacje emitowane przez przedsiębiorstwa, chociaż oczywiście udostępniają mniejsze odsetki, przez co mniej zarobimy. Jednak dzięki przyjętej przez fundusz strategii walutowej i globalnym poszukiwaniom stosunkowo bezpiecznej waluty ma szansę pobić zyski z lokat.

Rynek obligacji emitowanych przez największe polskie spółki prawdopodobnie odbije się w 2021 roku (krążą pogłoski, że Orlen może ponownie sprzedać te obligacje). Jeśli nie, zawsze możesz spróbować kupić obligacje od dobrej firmy (np. Sieci Dino) lub Banku Gospodarstwa Krajowego na giełdzie. Jeśli kupimy obligacje po cenie równej ich wartości nominalnej (nie droższej), to „zapłacą” nam 1,25-1,5% rocznie. Niestety roczne oprocentowanie obligacji BGK to tylko 0,5-0,6%. Nawet jeśli stopy procentowe są znacznie wyższe, lepiej unikać emisji obligacji przez firmy z branż „wysokiego ryzyka”, takich jak windykacja, szybkie pożyczki czy deweloperzy.

A może jednak rynek nieruchomości?
Fot. Pexels

A może jednak rynek nieruchomości?

Mając na uwadze powyższe nasze zastrzeżenia klienci zaczęli szukać alternatyw, jeśli chodzi o lokowanie swoich pieniędzy. Jedną z nich są inwestycje w nieruchomości. Co więcej, choć niskie stopy procentowe nie są zbyt atrakcyjne dla posiadaczy depozytów, są korzystne dla posiadaczy kredytów hipotecznych. Jak zainwestować w sposób kupna domu, aby był naprawdę opłacalny?

Co najważniejsze, decydując się na zakup nieruchomości, warto znaleźć mieszkanie, które naprawdę może przynieść dochód. Nie powinniśmy wybierać mieszkań na wynajem. Szukając dla siebie wymarzonego mieszkania przeanalizujemy okolicę, dojazdy do pracy, tereny zielone czy sąsiedztwo szkół dziecięcych. Zastanawiając się, jak ulokować fundusze w wynajmowanym mieszkaniu, należy poważnie rozważyć, jakie czynniki są ważne dla przyszłych właścicieli. Nawet jeśli mamy możliwość zakupu nieruchomości za gotówkę, warto zastanowić się nad zakupem nieruchomości obciążonej hipoteką. Dlaczego jest to atrakcyjny wybór? Niskie stopy procentowe wpłyną na poziom oprocentowania kredytów hipotecznych. Jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania z kredytem, ​​dochód z najmu może wystarczyć na pokrycie miesięcznej raty.

Jeżeli jesteś zainteresowany tematem zarabiania pieniędzy przez internet, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

 

Uważamy, że podstawą bezpiecznej i udanej inwestycji jest sformułowanie i przestrzeganie prostej strategii zarządzania oszczędnościami. Jeśli możesz, warto poświęcić trochę czasu na zwiększenie dochodów i poszerzyć wiedzę na temat inwestowania, zamiast nieustannie zastanawiać się, jak uzyskać dodatkowe punkty procentowe z oszczędności. Mamy nadzieję, że z naszego artykułu dowiedziałeś się gdzie ulokować pieniądze i na co warto zwrócić uwagę w roku 2021.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here