Pluszaki, książki i klocki do niedawna były ulubionymi zabawkami dzieci. Obecnie to właśnie gry komputerowe dołączyły do kręgu zainteresowań naszych maluchów. Zanim nie pozwolisz na wirtualną rozrywkę, sprawdź bezpieczne gry dla dzieci. Spójrz na czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze wirtualnej gry edukacyjnej dla Twoich pociech! Czy wszystkie gry na komputerze dla dzieci są niebezpieczne? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Czy pozwalać swojemu dziecku grać w gry komputerowe?
Gry komputerowe oraz te na smartfony stały się stałym miejscem rozrywki naszych dzieci, a telewizory i komputery niekwestionowanymi centrami rozrywki dla całej rodziny. W końcu nic dziwnego, że wirtualna rzeczywistość pozwala uciec od codzienności i przenieść się w świat baśni.
A co z grami komputerowymi dla dzieci? Niektórzy rodzice cieszą się, że ich dzieci odkrywają tajemnice wirtualnego świata, podczas gdy inni odkrywają rzeczy i oglądają ten sam świat komputerowy z pewnej odległości. Która metoda jest lepsza? Na pewno warto się zastanowić, czy dana gra jest odpowiednia dla Twojego dziecka, a treści odpowiednie dla jego wieku i etapu rozwoju. Możesz także wybrać restrykcyjne metody, a nawet zabronić swojemu dziecku grać w gry ze względu na jego bezpieczeństwo. Ale czy dziecko po prostu zaakceptuje Twoją prośbę? Zwłaszcza, że w obecnych czasach technologia nie tylko bawi, ale również przede wszystkim uczy. Nie ma co się oszukiwać Jest to raczej niemożliwe.
Co warto więc zrobić?
Wydaje się, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest nauczenie się jak najwięcej o grach, które lubi Twoje dziecko. Nie zaprzeczaj, nie krytykuj wszystkich „z góry”. Istnieją świetne gry RPG, przygodowe lub strategiczne, które rozwiną intelekt Twojego dziecka. Z drugiej jednak strony są też gry walki i strzelanki. Gra, w której bierze udział wielu uczestników, tzw. multiplayer, może być rozgrywana jednocześnie przez tysiące osób. Najlepiej jest towarzyszyć dziecku w zabawie, a nawet zafascynować się już na początku, pytając dziecko o zasady gry i zachowanie innych graczy.
Spróbuj zrozumieć fascynację Twojego dziecka niektórymi grami komputerowymi. Okaż zainteresowanie, które pomoże Ci zdobyć jego zaufanie i stać się pierwszą osobą, która poprosi o pomoc w przypadku problemów. Około 46% polskich rodzin spędza razem czas grając w gry na konsolach, smartfonach czy komputerach. Zabawa jako rozrywka rodzinna pomaga rodzicom lepiej zrozumieć zainteresowania ich dzieci. Nie wspominając o tym, że to ważny czas spędzony razem.
Pamiętaj także, że bezpieczeństwo Twojego dziecka powinno być dla Ciebie najważniejsze. Umów się na rozmowę z dzieckiem, aby opowiedzieć mu o obraźliwych zachowaniach w Internecie, groźbach, wulgarnym języku lub nieodpowiednich treściach. Skorzystaj też z naszej rady i nie dawaj swoim dzieciom własnych smartfonów do gier. W naszych komórkach często mamy podpięte karty kredytowe. Nawet kilkuletnie dzieci, które mają taką możliwość, mogą z łatwością opłacić przedmioty premium w grze przez co uszczuplić zaplanowany wcześniej budżet domowy.
Czym kierować się podczas wyborze gry dla dziecka?
Najpierw przetestuj grę komputerową – sprawdź, czy jej zawartość odpowiada wiekowi i umiejętnościom dziecka. Jeśli zdecydujesz się na zakup gier edukacyjnych dla dzieci, zapoznaj się z komentarzami Europejskiego Systemu Klasyfikacji Gier – PEGI. Dzięki niej znajdziesz grę odpowiednią dla tego wieku i czy zawiera niebezpieczne elementy, jak przemoc czy wulgarny język. Należy również pamiętać, że czas, jaki Twoje kilkuletnie dziecko może maksymalnie spędzić przy ekranie to zaledwie 15 minut dziennie. Wprowadzona taka restrykcja będzie najlepszą dla rozwoju dziecka. Pamiętaj też, aby porozmawiać ze swoimi dziećmi o wrażeniach i emocjach, których doświadczyły w wirtualnej grze po jej zakończeniu.
Ważne jest również, aby dać dzieciom możliwość rozwijania relacji międzyludzkich i ćwiczeń fizycznych. W grach komputerowych jest to niemożliwe. Coraz więcej gier, zwłaszcza tych na konsole, jest aktywowanych i wymaga ruchu dzieci na wszystkich poziomach. Są to nie tylko gry sportowe, ale także przygodowe i taneczne. Z kolei produkty, które oferują opcję zabawy z dwoma lub więcej osobami, również wzmacniają więzi społeczne. Dlatego rodzice, przyjaciele czy rodzeństwo mogą dołączyć do grona dzieci podczas rozrywki. Zwykle w zabawie bierze udział cała rodzina, więc dzieci mogą wzmocnić więź z najbliższymi i dowiedzieć się, jak działa gra. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu nasze dzieci mogą uczyć się zachowań społecznych i funkcji w małych grupach.
Rynek gier dla dzieci, podobnie jak i lokat, jest tak ogromny, że trudno za nim nadążyć. Jeśli jednak rodzice chcą zapewnić dzieciom tylko bezpieczne gry, powinni zawsze sprawdzić tytuły gier zakupionych dla swoich dzieci. Niestety pod tym względem kontrola jest jedynym sposobem sprawdzenia bezpieczeństwa zabawy dzieci. Pierwszym krokiem przed zakupem gry powinno być sprawdzenie wieku gracza w grze. Następnie przeczytaj instrukcje, które mogą ujawnić, czy w danej grze występuje agresja i przemoc. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu nie będziesz miał już z tym problemu, a Twoje dziecko będzie korzystało wyłącznie z bezpiecznych gier.