Ile kosztuje szkoła prywatna
Fot. Pexels

Liczba kandydatów do szkół prywatnych w dużych miastach przekracza ich możliwości. To świadczy o coraz większym wspieraniu edukacji w szkołach prywatnych. Zwiększanie liczby miejsc nie ma sensu, bo idea szkół niepublicznych obejmuje między innymi: stworzenie intymnego środowiska do nauki. W takiej placówce zajęcia mogą pomieścić do 20 uczniów, a przedmiotów maturalnych prowadzi się przeważnie w grupach po 5-8 osób. Dodatkowo szkoła prywatna jest jedną z najlepszych opcji w Polsce, dlatego sami rodzice nalegają na ograniczenie liczby miejsc. Czy więc edukacja prywatna jest lepsza niż „bezpłatna”? Trudno jest definitywnie odpowiedzieć na to pytanie. Ile kosztuje szkoła prywatna? Czy jest opłacalne? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Ile kosztuje prywatne nauczanie?

Na edukacyjnej mapie Polski pojawia się coraz więcej prywatnych placówek. W roku szkolnym 2013/2014 istniało zaledwie 1483 szkół podstawowych (w tym specjalnych), podczas gdy w roku szkolnym 2015/2016 było tylko 1829 szkół podstawowych.

Zdecydowana większość dyrektorów prywatnych placówek zgadza się ze stwierdzeniem: rośnie zainteresowanie rodziców edukacją prywatną. Liczba klas w przeważającej liczbie instytucji pozostaje taka sama. Ta luka jest wykorzystywana przez innych, którzy chcą kształcić młodych ludzi.

Snobizm, wychowanie azylowe, koncentracja na wynikach i rywalizacji, brak „normalnego” dzieciństwa – to główne zarzuty wobec edukacji niepublicznej. Jednak to nie światopogląd, ale bariery materialne uniemożliwiają wysyłanie dzieci do szkół prywatnych. W mniejszych miejscowościach czesne to 300-500 zł miesięcznie, podczas gdy w Warszawie to koszt około 1000 zł. To znaczny koszt, który należy wliczyć w domowy budżet.

Czy warto posyłać dzieci do prywatnych placówek?
Fot. Pexels

Czy warto posyłać dzieci do prywatnych placówek?

W samej stolicy jest około 260 prywatnych placówek, kilka lat temu trzeba było zapisywać dzieci do nich z dużym wyprzedzeniem. Co decyduje o dalszym rozwoju edukacji prywatnej? Przede wszystkim za popularnością kryją się decyzje rodziców, którzy przestrzegają różnych standardów. Dla niektórych najważniejsze jest poczucie elity i wyjątkowości. Przecież czesne w wysokości 50 000 zł zamyka drzwi dla dzieci z rodzin znajdujących się w niekorzystnej sytuacji. Rodzice mogą zadbać o to, aby ich dzieci nie miały żadnego kontaktu z rówieśnikami z niższych warstw społecznych, którzy zachowują się zbyt wulgarnie, a nawet patologicznie.

Jednak główną motywacją większości rodziców jest zapewnienie dzieciom szerokiego wachlarza możliwości rozwoju. Szkoły prywatne w większości przypadków zapewniają wysoki poziom nauczania i często korzystają z alternatywnych systemów nauczania, takich jak metoda Montessori czy metoda Waldorfa. W płatnych szkołach dzieci uczestniczą w zabawnych zajęciach, które stymulują kreatywność i wykraczają poza ścisłe ramy edukacji państwowej. Korzystają również z nieszablonowych metod nauczania, pozwalając swoim uczniom na korzystanie np. ze stron do nauki angielskiego, co pozwoli im w przyszłości znaleźć lepszą pracę.

Czy edukacja prywatna ma wady?
Fot. Pexels

Czy edukacja prywatna ma wady?

Jak edukacja publiczna, ta w prywatnych placówkach posiada również swoje wady. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • trudność w zapisach do szkoły;
  • wysokie czesne;
  • słaba infrastruktura sportowa;
  • komercyjne aspekty funkcjonowania szkoły – mogą mieć negatywny wpływ na wiedzę uczniów i poziom jej wdrażania;
  • dzieci rzadko mają w klasie swoich sąsiadów;
  • brak kuchni (catering).

Decyzja o wyborze szkoły jest dla każdych rodziców niezwykle trudna. Musimy brać pod uwagę nie tylko zyski, które otrzyma dziecko, ale także ewentualne straty. W szkołach prywatnych liczba godzin zajęć z języka obcego jest oczywiście bardzo atrakcyjna. W przeliczeniu na dodatkowe zajęcia w szkołach publicznych, może okazać się, że czesne w placówce prywatnej ostatecznie nie jest aż tak wysokie.

 

Kiedy wyślemy dzieci do prywatnej szkoły, najprawdopodobniej będziemy musieli je codziennie w to miejsce zawozić. Rzadko się zdarza, że instytucja znajduje się blisko naszego zamieszkania. Niemniej jednak naszym zdaniem zalety przewyższają wady tego rodzaju edukacji. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik skutecznie doradzi ci, która edukacja dla twojego dziecka będzie najlepsza. Pamiętaj, że ta decyzja powinna być uzgodniona z dzieckiem. Nie ma nic gorszego niż posyłanie swojego malucha do szkoły pod przymusem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here