Po urodzeniu dziecka każdemu przysługuje urlop macierzyński oraz rodzicielski. Aby móc dalej opiekować się dzieckiem masz prawo skorzystać również z kolejnego urlopu wychowawczego. Jest on przyznawany na podstawie art. 186 Kodeksu pracy. Ile trwa urlop wychowawczy? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w poniższym artykule.
Ile trwa urlop wychowawczy?
Urlop wychowawczy może trwać maksymalnie do 36 miesięcy i jest całkowicie bezpłatny. Można go podzielić na kilka części (ale nie więcej niż 5). Można go również używać w dowolnym momencie, aż dziecko osiągnie 6 lat. Z urlopu powinni korzystać oboje rodzice (co najmniej 1 miesiąc urlopu musi przypadać drugiemu rodzicowi).
Warunkiem uzyskania jest zatrudnienie rodziców na umowę o pracę i przepracowanie conajmniej 6 miesięcy. W przypadku opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym urlop może zostać przedłużony do 18 roku życia. Tylko wtedy, gdy małżonek umiera lub zostaje pozbawiony władzy rodzicielskiej (lub pozbawiony jej części), jedno z rodziców może w pełni wykorzystać urlop (pełne 3 lata).
Warto podkreślić, że rodzice mogą jednocześnie skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Urlop wliczany jest do okresu zatrudnienia, ale w okresie zatrudnienia wzajemne prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy ulegają zawieszeniu.
Jeżeli jesteś zainteresowany tematem odnośnie do znalezienia dobrej pracy, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
Zasady wykorzystania urlopu wychowawczego
Jeśli nie chcesz od razu wykorzystać całego urlopu wychowawczego możesz wykorzystać go nawet w pięciu częściach. Warto jednak pamiętać, że:
- Podczas urlopu nie otrzymujesz wynagrodzenia (nie jest to urlop płatny);
- Obowiązki Twojego pracodawcy wobec Ciebie wygasają i odwrotnie;
- Urlop ten wliczany jest do okresu zatrudnienia (jest to okres składkowy, więc wlicza się go również do emerytury i wpływa na jej wysokość).
Prawo zezwala na pracę u naszego pracodawcy podczas urlopu rodzicielskiego, ale tylko wtedy, gdy praca, którą wykonujesz, nie utrudnia opieki nad Twoimi dziećmi. W tym czasie możesz również uczyć się czy robić kursy.
Jeśli masz umowę na czas określony, masz prawo do urlopu rodzicielskiego, ale tylko do dnia podpisania umowy o pracę. Skorzystanie z urlopu nie powoduje automatycznego przedłużenia umowy na kilka następnych miesięcy.
Co należy zrobić, aby uzyskać urlop wychowawczy?
Aby otrzymać urlop, musisz złożyć pisemny wniosek do swojego pracodawcy co najmniej 21 dni przed datą rozpoczęcia planu. Prawo zabrania zwolnienia pracownika aż do końca urlopu przez pracodawcę.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy firma ogłosi upadłość lub likwidację lub pracownik naruszy przepisy prawa pracy. We wniosku o urlop umieść datę jego rozpoczęcia i zakończenia oraz czas, jaki dotychczas wykorzystałaś na opiekę nad dzieckiem. Należy również załączyć pisemne oświadczenie drugiego rodzica, które zawiera informację o jego udziale w urlopie. Pracodawcy muszą wyrazić zgodę na przyznanie urlopu rodzicielskiego.
Czy przysługuje mi zasiłek podczas urlopu wychowawczego?
Tak, jak już wspomnieliśmy urlop wychowawczy jest bezpłatny, jednakże rodzice lub opiekunowie prawni dziecka mogą ubiegać się o zasiłek rodzicielski w trakcie urlopu. Można więc go wliczyć do swojego budżetu domowego.
Zasiłek jest wypłacany w następujących sytuacjach:
- Kiedy rodzic nie otrzymywał żadnych innych świadczeń (na przykład zasiłku macierzyńskiego),
- Przed urlopem pracował na umowę o pracę co najmniej 6 miesięcy,
- Dziecko nie uczęszczało do placówki edukacyjnej (żłobek, przedszkole).
Zasiłek wychowawczy od 1 listopada 2020 r. Do 31 października 2021 r. wynosi 400 zł za cały miesiąc.
Świadczenie to można otrzymać w następujących okresach do:
- 24 miesięcy,
- 36 miesięcy (jeśli przy porodzie opiekujemy się więcej niż jednym dzieckiem),
- 72 miesięcy kalendarzowych (przy opiece nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub znacznym stopniu niepełnosprawności).
Pracownicy będący jednocześnie rodzicami mogą korzystać z różnych przywilejów wynikających z prawa pracy. Jednym z tych praw jest właśnie urlop wychowawczy. Dlatego jeśli planujesz w najbliższym czasie dziecko albo właśnie jesteś świeżo po porodzie marto orientować się, jakie przysługuje mi prawo do opieki nad dzieckiem, jaki jest jego wymiar i jakie są konsekwencje korzystania z niego. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł Ci w tym pomógł.