Jak ćwiczyć jogę?
Fot. Pexels

Każdy może ćwiczyć jogę. Bez względu na wiek, wagę i przekonania religijne. Niektórzy uważają, że joga to sposób na duchowy rozwój. Są też ludzie, którzy przejawiają ciekawość lub chętnie podążają za modą. Naprawdę nie ma dobrego ani złego powodu, każdy bodziec, który stymuluje twoje ćwiczenia, jest dla ciebie korzystny. Jeśli jednak uważasz, że joga dla początkujących jest nudna, monotonna i powolna, a przez kilka godzin siedzi w pozycji lotosu, to się grubo mylisz. Jak ćwiczyć jogę? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Dla kogo joga będzie odpowiednia?

Joga to świetny sposób na ćwiczenia dla osób, które chcą rozpocząć regularne ćwiczenia fizyczne. Ćwiczenie asan pozwala zrozumieć ciało, jego funkcje i ograniczenia, co czyni go idealną bazą do uprawiania innych sportów np. biegania. Dzięki jodze w harmonijny sposób zbudujesz siłę mięśni, poprawisz równowagę, koordynację oraz zwiększysz elastyczność swojego ciała. Jednocześnie nie doznasz poważnych kontuzji, a możesz uniknąć ryzyka przetrenowania, np. podczas ćwiczeń na siłowni ryzyko przetrenowania jest o wiele większe.

Joga to najlepszy również wybór dla osób prowadzących siedzący tryb życia i cierpiących na różne schorzenia, zwłaszcza pleców. Kiedy spędzasz zbyt dużo czasu w jednej pozycji, ból pleców, szyi i sztywność mięśni to najczęstsze sygnały wysyłane przez nasz organizm. Dzięki jodze możesz rozciągać i elastycznie napinać mięśnie, a także wzmacniać i rozluźniać przeciążony kręgosłup. Regularne treningi asan szybko Cię odciążą i zapobiegną poważniejszym problemom z plecami w przyszłości. To również świetna opcja przy redukowaniu stresu!

Czy każdy może trenować jogę?
Fot. Pexels

Czy każdy może trenować jogę?

Okresowe bóle pleców są dobrą motywacją do rozpoczęcia jogi, ale jeśli są bardzo długotrwałe i występują codziennie, zamiast rozpoczynać ćwiczenia samodzielnie, skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Niektóre pozycje nie są zalecane w przypadku niektórych chorób kręgosłupa i mogą nasilać ból. Jeśli ekspert zdiagnozuje określoną wadę, ale pozwoli Ci wykonać określone pozycje, skonsultuj się również z doświadczonym nauczycielem jogi, który dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń.

Drugim przeciwskazaniem do wykonywania jogi są problemy z równowagą. Wiele asan wymaga utrzymania ciała w jednej pozycji przez około minutę. Jeśli masz problemy z równowagą, najlepiej wybierz inne ćwiczenia. Po pierwsze, nie będziesz w stanie wykonać ich poprawnie technicznie, a po drugie zwiększysz ryzyko kontuzji.

W takim wypadku warto wybrać inną dyscypliną, taką jak bieganie czy jazda na rowerze. Najważniejsze, by dopasować sport do własnych predyspozycji.

Jak ćwiczyć jogę?

Początek jest zawsze najtrudniejszy. Najczęściej po prostu nie wiemy, którą pozycję warto wykonywać na początku, jak ją poprawnie technicznie robić. Dodatkowo, gdy nie mamy ustalonych nawyków ćwiczeniowych, ciężko jest nam się zmobilizować. Wszystko, co musisz zrobić, to po prostu zacząć ćwiczyć jogę w domu, ponieważ tylko w ten sposób możesz zrobić duży postęp. Tylko dwa lub trzy zajęcia w tygodniu to absolutnie za mało, jogę należy ćwiczyć codziennie.

Czy mogę samodzielnie uprawiać jogę? Oczywiście, że możesz, a nawet powinieneś. Wykonywanie 15 minut ćwiczeń każdego dnia sprawi, że będziesz zdrowszy. Z biegiem czasu poczujesz, że wszystkie asany stają się coraz łatwiejsze, a jeśli rozwiniesz nawyk ćwiczeń, po dniu odpoczynku zaczniesz tęsknić za jogą.

Dodatkowo bardzo przyjemnym elementem będzie wybór odpowiedniego stroju do jogi.

Jak ćwiczyć jogę?
Fot. Pexels

Ile czasu ćwiczyć?

Polecamy jak najwięcej. Niektórzy praktykują jogę przez cały dzień, ale musisz sama zdecydować, ile czasu chcesz lub możesz poświęcić. Pamiętaj o kilku rzeczach:

  • Ustaw realny czas do wykonania – jeśli zdecydujesz się ćwiczyć przez 5 godzin dziennie, możesz szybko się poddać,
  • Pamiętaj, najlepiej ćwiczyć codziennie – 1 godzina dziennie jest lepsza niż 2 godziny co dwa dni,
  • Traktuj to jako zabawę – joga nie powinna Cię ograniczać, a przynosić szczęście i rozwój,
  • Przede wszystkim jogę najlepiej ćwiczyć w krótszym czasie, a po kilku tygodniach lub miesiącach można ten czas wydłużyć. Najlepiej wybrać na początek 15 lub 30 minut, a następnie ten czas rozszerzyć do 45 minut lub godziny.

 

Pamiętaj, joga jest dla Ciebie zdrowa i bezpieczna tylko wtedy, gdy ćwiczysz ją prawidłowo. Dlatego zawsze potwierdzaj, skąd pochodzą instrukcje, za pośrednictwem których chcesz się uczyć. Nie każde źródło jest równie wiarygodne, a niektóre są nawet szkodliwe. Warto w tym aspekcie skonsultować się z dobrym trenerem jogi albo poczytać więcej informacji na blogach o takiej tematyce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here