Można powiedzieć, że wszystkie włosy są inne. Nic bardziej mylnego! Tak naprawdę rozróżniamy trzy podstawowe typy włosów. Są to włosy nisko, średnio i wysokoporowate. Jak poznać, że Twoja struktura włosa może przypisać Cię do właścicielki włosów średnioporowate? W tym artykule poznasz najważniejsze informacje, jak również dowiesz się jak dbać o włosy średnioporowate. Jeżeli więc ten temat Cię interesuje, koniecznie czytaj dalej!
Włosy średnioporowate – Jak wyglądają?
Włosy średnioporowate można określić mianem zmiennych, czyli takich, które miewają lepsze i gorsze okresy. Przez kilka tygodni wyglądają świetnie, potem przez kolejne dni bardzo daleko im do ideału. W tym czasie są suche i matowe. To sprawia, że dobranie odpowiedniej pielęgnacji może być skomplikowane. Z cała pewnością ważne będzie tutaj zachowanie równowagi PEH (proteiny, emolienty, humektanty). Dotyczy to także włosów o niskiej porowatości oraz o porowatości wysokiej. Co to oznacza w praktyce? Włosy średnioporowate potrzebują emolientów i środków nawilżających, które mogą je odżywić, odbudować i nawilżyć. Jest to szczególnie ważne, gdy łuski zaczynają się otwierać. Aby temu zapobiec, w odpowiednim momencie należy aktywować pielęgnację dostosowaną do aktualnych potrzeb.

Jak rozpoznać włosy średnioporowate?
Przy określaniu rodzaju włosów możesz mieć kłopoty. Nie zawsze jest to tak łatwe i intuicyjne, jakbyśmy tego chcieli. Czym więc charakteryzują się włosy średnioporowate? Przede wszystkim:
- Zwykle łączą cechy włosów wysokoporowatych i niskoporowatych, więc wybór odpowiedniej pielęgnacji nie jest dla nich łatwy. Warto ją zmieniać w zależności od kondycji samych włosów.
- Bardzo często trudno je rozczesać.
- Czasami nie powodują żadnych specjalnych problemów.
- Mogą mieć tendencję do lekkiego skręcania się.
- Bardzo łatwo ulegają przesuszeniu – najczęściej z powodu niewłaściwego doboru kosmetyków lub w konsekwencji działania czynników zewnętrznych (wysoka i niska temperatura, promienie UV, wysokie temperatury).
Jak dbać o włosy średnioporowate?
Taki rodzaj włosów należy przede wszystkim wzmocnić i dogłębnie odżywić. Jednocześnie konieczne będzie naprawienie uszkodzeń – szczególnie tych na końcówkach. Warto więc wybrać szampon, olejek lub balsam, które mogą regulować pracę gruczołów łojowych, zapewniać odbudowę włosa i wzmacniać jego naturalną powłokę ochronną. Dobrze sprawdzą się również różne maski nawilżające. Warto, by zawierały one aloes, kwas hialuronowy czy też mocznik. Dobrze także podkreślić, że jednym z najlepszych zabiegów na takie włosy jest ich olejowanie. Warto je olejować raz w tygodniu, najlepiej olejami z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-7 i omega-9.

Kilka słów o równowadze PEH
Powyżej wspominaliśmy o równowadze PEH. Dla osób, które dopiero zaczynają przygodę ze świadomą pielęgnacją włosów może to być niezrozumiałe. Co to oznacza w praktyce? Nasze włosy potrzebują różnych składników. Zaliczamy do nich proteiny (białka), emolienty i humektanty (substancje nawilżające). Jak możemy więc opisać poszczególne grupy?
- proteiny – są odpowiedzialne za budowę struktury naszych włosów. Zarówno ich nadmiar, jak i niedobór będą miały negatywny wpływ na wygląd. Produkty białkowe najlepiej stosować raz w tygodniu.
- emolienty – zapobiegają utracie wilgoci i chronią przed promieniowaniem słonecznym. Należy ich używać przy każdym myciu.
- humektanty – ich zadaniem jest nawilżenie włosów. Warto stosować je w 1-2 razy w tygodniu. Po nałożeniu takiej odżywki, warto również zastosować produkt emolientowy, który pomoże w utrzymaniu optymalnego poziomu nawilżenia.
Włosy średnioporowate są bardzo popularne w Polsce. Zdecydowanie ich pielęgnacja wymaga cierpliwości i licznych eksperymentów. Nauka tego, w jaki sposób się zachowują może potrwać nawet kilka miesięcy. Warto jednak pamiętać, że cierpliwość i systematyczność pomogą w uzyskaniu najlepszych efektów. Trzymamy kciuki, aby udało Ci się rozpoznać Twój rodzaj włosa i dobrać do nich najlepszy rodzaj pielęgnacji. Dzięki temu będziesz mogła cieszyć się piękną fryzura na co dzień.
Jeżeli ciekawi cię temat beauty, koniecznie przeczytaj nasze teksty o pielęgnacji dłoni, stóp oraz twarzy!