Jak dbać o włosy średnioporowate?
Fot. Pexels

Można powiedzieć, że wszystkie włosy są inne. Nic bardziej mylnego! Tak naprawdę rozróżniamy trzy podstawowe typy włosów. Są to włosy nisko, średnio i wysokoporowate. Jak poznać, że Twoja struktura włosa może przypisać Cię do właścicielki włosów średnioporowate? W tym artykule poznasz najważniejsze informacje, jak również dowiesz się jak dbać o włosy średnioporowate. Jeżeli więc ten temat Cię interesuje, koniecznie czytaj dalej!

Włosy średnioporowate – Jak wyglądają?

Włosy średnioporowate można określić mianem zmiennych, czyli takich, które miewają lepsze i gorsze okresy. Przez kilka tygodni wyglądają świetnie, potem przez kolejne dni bardzo daleko im do ideału. W tym czasie są suche i matowe. To sprawia, że dobranie odpowiedniej pielęgnacji może być skomplikowane. Z cała pewnością ważne będzie tutaj zachowanie równowagi PEH (proteiny, emolienty, humektanty). Dotyczy to także włosów o niskiej porowatości oraz o porowatości wysokiej. Co to oznacza w praktyce? Włosy średnioporowate potrzebują emolientów i środków nawilżających, które mogą je odżywić, odbudować i nawilżyć. Jest to szczególnie ważne, gdy łuski zaczynają się otwierać. Aby temu zapobiec, w odpowiednim momencie należy aktywować pielęgnację dostosowaną do aktualnych potrzeb.

Jak rozpoznać włosy średnioporowate?
Fot. Pexels

Jak rozpoznać włosy średnioporowate?

Przy określaniu rodzaju włosów możesz mieć kłopoty. Nie zawsze jest to tak łatwe i intuicyjne, jakbyśmy tego chcieli. Czym więc charakteryzują się włosy średnioporowate? Przede wszystkim:

  • Zwykle łączą cechy włosów wysokoporowatych i niskoporowatych, więc wybór odpowiedniej pielęgnacji nie jest dla nich łatwy. Warto ją zmieniać w zależności od kondycji samych włosów.
  • Bardzo często trudno je rozczesać.
  • Czasami nie powodują żadnych specjalnych problemów.
  • Mogą mieć tendencję do lekkiego skręcania się.
  • Bardzo łatwo ulegają przesuszeniu – najczęściej z powodu niewłaściwego doboru kosmetyków lub w konsekwencji działania czynników zewnętrznych (wysoka i niska temperatura, promienie UV, wysokie temperatury).

Jak dbać o włosy średnioporowate?

Taki rodzaj włosów należy przede wszystkim wzmocnić i dogłębnie odżywić. Jednocześnie konieczne będzie naprawienie uszkodzeń – szczególnie tych na końcówkach. Warto więc wybrać szampon, olejek lub balsam, które mogą regulować pracę gruczołów łojowych, zapewniać odbudowę włosa i wzmacniać jego naturalną powłokę ochronną. Dobrze sprawdzą się również różne maski nawilżające. Warto, by zawierały one aloes, kwas hialuronowy czy też mocznik. Dobrze także podkreślić, że jednym z najlepszych zabiegów na takie włosy jest ich olejowanie. Warto je olejować raz w tygodniu, najlepiej olejami z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-7 i omega-9.

Jak dbać o włosy średnioporowate?
Fot. Pexels

Kilka słów o równowadze PEH

Powyżej wspominaliśmy o równowadze PEH. Dla osób, które dopiero zaczynają przygodę ze świadomą pielęgnacją włosów może to być niezrozumiałe. Co to oznacza w praktyce? Nasze włosy potrzebują różnych składników. Zaliczamy do nich proteiny (białka), emolienty i humektanty (substancje nawilżające). Jak możemy więc opisać poszczególne grupy?

  • proteiny – są odpowiedzialne za budowę struktury naszych włosów. Zarówno ich nadmiar, jak i niedobór będą miały negatywny wpływ na wygląd. Produkty białkowe najlepiej stosować raz w tygodniu.
  • emolienty – zapobiegają utracie wilgoci i chronią przed promieniowaniem słonecznym. Należy ich używać przy każdym myciu.
  • humektanty – ich zadaniem jest nawilżenie włosów. Warto stosować je w 1-2 razy w tygodniu. Po nałożeniu takiej odżywki, warto również zastosować produkt emolientowy, który pomoże w utrzymaniu optymalnego poziomu nawilżenia.

 

Włosy średnioporowate są bardzo popularne w Polsce. Zdecydowanie ich pielęgnacja wymaga cierpliwości i licznych eksperymentów. Nauka tego, w jaki sposób się zachowują może potrwać nawet kilka miesięcy. Warto jednak pamiętać, że cierpliwość i systematyczność pomogą w uzyskaniu najlepszych efektów. Trzymamy kciuki, aby udało Ci się rozpoznać Twój rodzaj włosa i dobrać do nich najlepszy rodzaj pielęgnacji. Dzięki temu będziesz mogła cieszyć się piękną fryzura na co dzień.

 

Jeżeli ciekawi cię temat beauty, koniecznie przeczytaj nasze teksty o pielęgnacji dłoni, stóp oraz twarzy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here