Jak dobrać buty do biegania
Fot. Pexels

Jak dobrać buty do biegania? Wbrew pozorom znalezienie najlepszego modelu nie jest łatwe. Oto kilka zasad, które pomogą Ci wybrać idealne buty do biegania dla siebie. Z naszą pomocą wybierzesz najlepszy rodzaj butów do biegania, które pozwolą Ci uprawiać aktywność bez ryzyka kontuzji.

Jak dobrać buty do biegania: najczęściej zadawane pytania

 • Jak dopasować rozmiar, aby buty były wygodne? – Podczas przymierzania butów musimy pamiętać, że nie mogą one nadmiernie uciskać stóp. Powinniśmy wybierać większe buty, minimalna odległość między butami a czubkami palców stopy to 0,5 cm. Palce muszą mieć możliwość swobodnego poruszania się.
 • Jeśli noszę wkładki ortopedyczne, czy nadal powinienem wybierać buty z systemem podtrzymującym? – Chociaż buty z dodatkowym systemem wsparcia nie zaszkodzą, to noszenie zwykłych butów sportowych nie sprawi większych problemów.
 • Czy mogę również biegać po lesie w butach zaprojektowanych specjalnie do biegania po drogach? – oczywiście. Pamiętaj jednak, że odpowiednio zaprojektowane buty mogą zapewnić lepszą kontrolę podeszwy i stabilność podczas biegania w trudnym terenie.

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem, koniecznie zobacz od czego zacząć!

Jak dobrać buty do biegania? Zwróć uwagę na poprzedni model
Fot. Pexels

Jak dobrać buty do biegania? Zwróć uwagę na poprzedni model

Przed zakupem kolejnej pary butów do biegania przyjrzyj się swoim starym towarzyszom. Ich stan pozwoli Ci zdobyć cenne informacje o przebiegu biegu, balansie ciała i typie stopy (podbiciu).  Należy jednak pamiętać, że zmiany w podeszwie zwykle nie są zauważane od razu. Dzieje się tak, ponieważ dolna powierzchnia nowoczesnych butów do biegania jest pokryta odporną na ścieranie gumą, której zużycie nie jest tak szybkie jak wcześniej.

Sprawdź dokładnie, czy nie widzisz zagnieceń w wkładce i czy nie ma różnicy między lewym a prawym butem. Jeśli podeszwa jednego buta jest bardziej zużyta niż druga, może to być spowodowane tym, że jedna noga jest nieco dłuższa od drugiej. Dobry ortopeda może pomóc ci zidentyfikować problem, ale najpierw rozważ użycie odpowiedniego obuwia z twardą, wytrzymałą podeszwą.

Te podpowiedzi pomogą Ci również zakupić dobrze dopasowane obuwie online. Dzięki temu unikniesz problemów ze stopami, takich jak suche pięty.

Wykonaj test wodny

Pozwoli Ci to „z grubsza” określić Twoje stopy i potrzebne Ci buty. Ale to dopiero początek. Po wstępnym zrozumieniu potrzebnych butów udaj się do sklepu dla biegaczy, gdzie eksperci pomogą Ci dokładnie określić Twoją biomechanikę i wybrać odpowiedni dla Ciebie model.

Sam test jest bardzo prosty. Wystarczy zanurzyć stopy w wodzie i zrobić mokry ślad na papierze. Świetnie tutaj sprawdza się rodzaj brązowego papieru. Wynik porównaj z następującymi wzorami:

 • Wysokie podbicie – tutaj najlepszym rodzajem butów będą neutralne z amortyzacją.
 • Normalne podbicie – w tym przypadku możesz nosić prawie wszystkie rodzaje butów. Zwróć jednak uwagę na jakiej głównie powierzchni będziesz biegać.
 • Niskie podbicie – biegacze z takim typem stopy powinni nosić obuwie, które ułatwią kontrolę i stabilizację całej stopy.
Sprzęt specjalistyczny - bieganie
Fot. Pexels

Sprzęt specjalistyczny

Przed zakupem butów do biegania pomocnym będzie również odpowiedzenie sobie na kilka dodatkowych pytań:

 • Jak długo biegamy? Czy to jest dopiero początek? Czy może jesteśmy średnio-zaawansowani?
 • Ile kilometrów możemy pokonać w tydzień?
 • Biegamy tylko w ramach hobby, czy przygotowujemy się do konkretnego maratonu?
 • Na jakim terenie biegamy najczęściej?
 • Jaki mamy maksymalny budżet?
 • Jakie mamy podbicie stopy?

Odpowiadając na wszystkie te pytania, zmniejszamy ryzyko popełnienia błędów, dodatkowo im więcej sprzedawca wie o naszej aktywności, tym trafniejsze i bardziej przydatne będą jego sugestie. Tak naprawdę już z własnych obserwacji możemy wyciągnąć wiele wniosków, ale nie ma nic lepszego niż wykwalifikowany sprzedawca, który ma wiedzę na temat butów do biegania. Sklepy specjalistyczne zwykle nie są odpowiednie dla osób, które nie mają nic wspólnego z bieganiem. Zazwyczaj są skierowane do osób uprawiający ten rodzaj sportu od dłuższego czasu oraz posiadających wiedzę z zakresu sprzętu. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z fachowej porady, którą polecamy zwłaszcza dla osób początkujących.

 

Dla każdego nowicjusza jednym z najbardziej podstawowych pytań jest „jak dobrać buty do biegania?”. To samo dotyczy innych sportów, takich jak joga czy jazda na rowerze. W dużej mierze wybór zależy to również od terenu, po którym chcemy biegać i jaki styl życia prowadzimy. Zanim zdecydujemy się na ten odważny krok warto skorzystać z naszych porad przedstawionych powyżej. Jesteśmy pewni, że z naszą pomocą z łatwością dobierzesz odpowiednie dla Ciebie buty do biegania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here