Jak dobrać rower do wzrostu
Fot. Pexels

Najczęściej dobieramy rozmiar roweru „na oko”. W sklepie zajmuje to tylko kilka minut. Uważamy, że wszystko jest idealne, a rozmiar roweru jest dobry, więc możemy płacić i wrócić szybko do domu. Następnego dnia jedziemy na wymarzone rowery i po przejechaniu kilku kilometrów stwierdzamy, że coś jednak nie pasuje. Wybierając odpowiedni rower oprócz terenu, po którym będziemy jeździć trzeba wziąć pod uwagę odpowiednią jego wielkość. Jak dobrać rower do wzrostu? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Rozmiary ram rowerowych

Rozmiar roweru to w rzeczywistości rozmiar jego ramy. Podobnie jak w przypadku kół podaje się je w calach, czyli: 5, 17, 19 itd. Możesz również spotkać rozmiar w centymetrach lub rozmiarach od S do XL. Wymiary rowerów szosowych (od 45 do 60 cm lub więcej) mierzymy w centymetrach, a wymiary ramy rowerów górskich (od 15 do 22 cali). Rozmiary rowerów górskich i miejskich (od 15 do 23 cali) są również mierzone w calach.

Kupując rower w sklepie internetowym zwykle w opisie podany jest rozmiar roweru, co ułatwia nam uzyskanie niezbędnych informacji. Wybierając sklep stacjonarny zawsze możemy poprosić sprzedawcę o pomoc lub sprawdzić rozmiar wybranego modelu. Zwykle znajduje się na rurze podsiodłowej. Wbrew pozorom, odpowiedni rozmiar roweru jest tak samo ważny jak wygodne buty do biegania czy odpowiedni strój do jogi lub joggingu.

Jak dobrać rower do wzrostu - Metody doboru odpowiedniej ramy 
Fot. Pexels

Jak dobrać rower do wzrostu – Metody doboru odpowiedniej ramy

Jednym z najczęstszych sposobów wyboru roweru, który pasuje do Twojego wzrostu, jest zmierzenie długości nogi, a następnie pomnożenie wartości przez zmienną zależną od typu roweru:

  • W przypadku rowerów górskich (tj. MTB) koła o średnicy od 26 do 27,5 cala mają wartość 0,57, a dla 29-calowych – 0,6.
  • W przypadku rowerów turystycznych i górskich (ale dotyczy to również rowerów miejskich) odpowiednim parametrem będzie 0,63.

Ponieważ otrzymana wartość jest długością w centymetrach, należy ją dodatkowo podzielić przez 2,54. W ten sposób przeliczymy ją na cale, a następnie wybierzemy odpowiedni rozmiar ramy.

Jaki model roweru będzie najlepszy?

Zaraz po odpowiednim ubiorze, dobranie wystarczającego typu roweru może być dla nas sporym problemem. To bardzo ważna kwestia, której nie możemy pomijać. Rowery są projektowane i produkowane z uwzględnieniem różnych stylów jazdy. Ważne jest to, że mówimy nie tylko o szybkości samego ruchu, ale także o pozycji ciała. Wpłynie to nieuchronnie na optymalny rozmiar ramy w danej sytuacji.

Jak dobrać rower do wzrostu - To proste!
Fot. Pexels

Teraz, gdy zwęziliśmy już pole poszukiwań, przyjrzyjmy się, jakie typy rowerów możesz wybrać i do czego są używane:

  • Rower górski – stworzony z myślą o terenach trudnych oraz nierównych. Używany w takiej sytuacji dwukołowy pojazd powinien mieć lepszą trwałość, lepszą skuteczność hamowania i być w stanie przystosować się do wielokrotnych wstrząsów.
  • Rower trekkingowy – wszechstronność rowerów trekkingowych to zdecydowanie ich słaba strona. Używamy ich do dalekich wyjazdów poza miasto. Warto je wybrać planując wielokilometrową trasę w obszarze turystycznym.
  • Rower dla młodzieży – w przypadku rowerów młodzieżowych sytuacja jest zupełnie inna. Nieuchronnie zagrożony jest nie tylko styl jazdy, ale także zwiększa się zróżnicowanie wzrostu. Dlatego wielu producentów rowerów zdecydowało się na bogatą ofertę rowerów młodzieżowych. Ramy najczęściej dostępne są już od 11 do 17 cali.
  • Rower crossowy – to odpowiedni model roweru dla tych, którzy nie lubią się ograniczać. Zarówno dla tych, którzy jeżdżą po drogach asfaltowych (płaskich i twardych) oraz po terenach wiejskich oraz po drogach gruntowych (najczęściej miękkich) lub leśnych (czasem bardzo nierównych).

Jak dobrać rower do wzrostu – To proste!

Decydując się na zakup nowego roweru pamiętajmy przede wszystkim o dopasowaniu rozmiaru ramy do swojego wzrostu. Później przełoży się to na szeroko rozumiany komfort jazdy. Podczas wstępnej selekcji, biorąc pod uwagę sam rodzaj roweru, powyższy przedstawiony przez nas przelicznik może pomóc Ci dopasować długość ramy do określonej wysokości. Jednak niezależnie od wyników tych obliczeń zawsze warto sprawdzić, jak faktycznie siedzi się na wybranym rowerze i tylko na tej podstawie możesz zdecydować, czy rama do Ciebie pasuje, czy też warto sprawdzić większe lub mniejsze jej rozmiary. Mamy nadzieję, że powyższy nasz poradnik doradzi Ci, jaki odpowiedni rower wybrać i nie będzie to dla ciebie jakimkolwiek problemem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here