Jak określić typ cery?
Fot. Pexels

Każdy z nas chce mieć idealną i gładką cerę. Aby to zrobić konieczne będzie odpowiednie dopasowanie pielęgnacji do typu cery, który posiadasz. Jak określić typ cery? Czy jest to skomplikowane? W tym artykule podpowiemy, w jaki sposób poznać jaki typ cery posiadasz oraz podpowiemy, które kosmetyki sprawdzą się w Twoim przypadku najlepiej.

Jak określić typ cery? Poznaj jej rodzaje!

Aby skutecznie dobierać podkłady, bazy pod makijaż czy kosmetyki do porannej pielęgnacji, należy najpierw poznać poszczególne rodzaje cery. Jakie konkretnie wyróżniamy?

  • Skóra normalna – można powiedzieć, że jest praktycznie bezproblematyczna. Toleruje praktycznie każdy kosmetyk. Posiadacze takiej cery praktycznie nie wiedzą czym są nieprzyjemne niedoskonałości czy podrażnienia.
  • Cera sucha – jak sama nazwa wskazuje, taka skóra ma silną tendencję do wysychania. Dodatkowo jest ona wrażliwa i zwykle dość mocno reaguje na niewłaściwą pielęgnację, jak również na czynniki zewnętrzne. Negatywne czynniki powodują swędzenie, pieczenie i podrażnienie.
  • Skóra tłusta – cechuje ją nadmierne wydzielanie sebum, dzięki czemu skóra pozostaje błyszcząca. Warto zadbać o jej zmatowienie i zachowanie odpowiedniej równowagi.
  • Cera mieszana – łączy w sobie cechy skóry suchej i tłustej. Jednocześnie policzki i skronie są zwykle bardzo wrażliwe i podatne na niedoskonałości.
rodzaje cery
Fot. Pexels

Jak określić typ cery? Wykonaj prosty test i poznaj odpowiedź!

Jak określić typ cery? Wybierz się do kosmetologa!

Czy wiedziałeś, że najlepszym sposobem na poznanie Twojego typu skóry jest wizyta u kosmetologa? Profesjonalista nie tylko oceni stan cery podczas wywiadu, ale również zweryfikuje jej reakcję na różne bodźce. Jednocześnie profesjonaliści przeprowadzają badania przy użyciu specjalistycznych lamp. To naprawdę kompleksowe badanie. Pozwala znacząco powiększyć obraz skóry i precyzyjnie określić jej typ. Wszystko to dzięki właściwościom światła ultrafioletowego. W zależności od typu urządzenie zmieni kolor z fioletowego (cera normalna) na bladożółty (cera tłusta) lub jasnofioletowy (cera sucha).

Jak określić typ cery? Wybierz się do kosmetologa!
Fot. Pexels

Jak pielęgnować poszczególne typy skóry?

Wiesz już jakie rodzaje cery możemy rozróżnić. Jak jednak je pielęgnować? Zobacz!

  • Skóra normalna – najważniejsze jest utrzymanie jej optymalnego nawilżenia. Można ją oczyszczać peelingami glinkowymi lub enzymatycznymi.
  • Skóra mieszana – w przypadku takiej cery bardzo pomocne mogą być kosmetyki bezalkoholowe, które przywracają prawidłowe pH oraz łagodne środki do demakijażu. Lepiej zastosować tutaj piankę niż ciężki olej. Stosowanie silnych, suchych składników dodatkowo pogorszy zróżnicowanie skóry mieszanej. To natomiast w konsekwencji doprowadzi do większej pracy i większej produkcji sebum.
  • Skóra sucha – w pierwszej kolejności należy ustalić, czy nasza skóra jest przesuszona z powodu uwarunkowań genetycznych czy też jest odwodniona z powodu zaniedbań lub problemów zdrowotnych. Sucha skóra zwykle potrzebuje kremów, które silnie nawilżają W tym przypadku nie zaleca się stosowania peelingów mechanicznych. Najlepiej wybrać peelingi enzymatyczne, które delikatnie usuwają przesuszoną skórę.
  • Skóra tłusta – wszystkie oczyszczające glinki i peelingi będą miały bardzo korzystny wpływ na skórę tłustą. Regulacja pracy gruczołów łojowych jest bardzo ważna. W związku z tym nie można przesuszać takiej cery! Pamiętaj, że przynosi to odwrotny skutek od tego, którego oczekujesz. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawilżenie skóry tłustej zamiast jej wysuszenia.

 

Określenie własnego typu cery wcale nie musi być trudne i skomplikowane. Wystarczy odrobina obserwacji, a jeszcze lepiej wizyta u profesjonalnego kosmetologa. Taka osoba doradzi, jaka pielęgnacja będzie dla ciebie najlepsza i najskuteczniejsza. Warto wydać 100 – 200 zł i otrzymać wskazówki, które niejednokrotnie mogą przynieść pozytywne rezultaty na długie lata. Dodatkowo, poznanie własnego rodzaju skóry pozwoli na dobranie najlepszej pielęgnacji. To zaś oszczędność pieniędzy na kosmetyki. W końcu będziesz potrzebować tylko tych, które są sprawdzone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here