Jak urządzić łazienkę w bloku
Fot. Pexels

Wiele osób chce wiedzieć, jak urządzić małą łazienkę w małym mieszkaniu lub własnym domu, aby uczynić ją wyjątkowym miejscem w naszej rodzinnej przestrzeni. Nie sposób zaaranżować w pełni nowoczesną i funkcjonalną nową łazienkę na niewielkiej powierzchni. Jest tylko kilka ważnych rzeczy do zapamiętania. Jak urządzić łazienkę w bloku? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Powiększ optycznie swoją łazienkę

Wybór płytek zwykle decyduje o stylu i charakterystyce nowoczesnej małej łazienki. Na mniejszych powierzchniach bezpieczniej jest unikać dużych lub bardzo wyrazistych wzorów graficznych, grubych faktur, kontrastujących fug i ciemnych kolorów na wszystkich ścianach. Lepsze są jasne kolory i cienkie płytki ścienne o gładkich powłokach polimerowo-cementowe, które naśladują beton.

Jeśli nie chcesz uzyskać frustrującego „efektu akwarium”, gdy urządzasz nowoczesną małą łazienkę, po prostu ułóż płytki na ścianie na określonej wysokości. Rozważ przykrycie jednej lub dwóch ścian kolorową farbą lub wodoodporną tapetą. Tutaj najlepiej wybrać chłodne kolory – mają one sekretną moc optycznego powiększania pomieszczenia. Taką regułę można również zastosować przy projektowaniu salonu.

Mała łazienka tylko z prysznicem?

Najczęściej małe pomieszczenia w bloku zmuszają nas do pewnych ustępstw. Dlatego konieczne jest połączenie strefy kąpielowej, która zazwyczaj jest podzielona na wannę oraz prysznic. Dzięki połączeniu wanien kompaktowych, nowoczesnych deszczownic i baterii wannowych, stworzysz kompleksowe rozwiązanie dla Twojej strefy kąpielowej. Możesz również zamontować panel prysznicowy z dodatkowymi funkcjami zapewniającymi większą swobodę kąpieli.

Mała łazienka tylko z prysznicem?
Fot. Pexels

Osoby aktywne, niekoniecznie lubiące godzinami przesiadywać w wannie wypełnionej wodą, najczęściej potrzebują szybkiego i pobudzającego prysznica. Mogą więc wybrać następujące rozwiązanie. W takim przypadku idealny będzie kompletny panel prysznicowy na pojedynczej ścianie prysznicowej i odpływ liniowy zlicowany z powierzchnią płytek. Polecamy, aby w tym przypadku wykorzystać zastosowanie szarych płytek na ścianach i podłogach. Dla tak małej łazienki wpłynie to pozytywnie na jej klimat. Przestrzeń będzie wydawać się „cicha” i jednocześnie zaskakująco przestronna.

A może łazienka na poddaszu?

Nie tylko niewielkie rozmiary nie są przeszkodą w aranżacji nowoczesnej łazienki, ale nie ma też przeszkód dla architektonicznych „dodatków”, takich jak nachylenie stropu. Obecny rynek obejmują specjalne drzwi prysznicowe oraz kabiny specjalnie do takich „trudnych” pomieszczeń. Zwykle wykonywane są na zamówienie i łatwo wpasują się do naszej łazienki. Jeśli nachylenie jest tak małe, że trudno jest ustawić urządzenie pod dowolną ścianą, możemy pomyśleć o samonośnej ramie, która może podtrzymywać akcesoria. Urządzenia wolnostojące są idealne do dużych łazienek bez nachylenia. W takim też przypadku nie ma ryzyka efektu „przeciążenia”.

Jak urządzić łazienkę w bloku? Postaw na łazienkowe dekoracje!
Fot. Pexels

Jak urządzić łazienkę w bloku? Postaw na łazienkowe dekoracje!

Warto pamiętać, że w małym pomieszczeniu zwłaszcza bez okien, jakim jest najczęściej łazienka w bloku, wszystkie elementy dekoracyjne będą się wyróżniać. Dlatego najlepiej zadbać o to, by tworzyły harmonijną, przemyślaną całość. O ile nie zamierzasz stworzyć spektakularnego, takie pomieszczenie nie jest bynajmniej miejscem, w którym można spróbować wielu dekoracji. Zdecydowanie lepszym wyborem jest wybór dyskretnych i doskonale zintegrowanych akcesoriów, które pasują do danego stylu. Dobrym pomysłem może być wprowadzenie roślin – jeśli nie żywych, to sztucznych, a następnie umieszczenie ich w ciekawym środowisku. Takie rozwiązanie również może być przydatne przy ozdabianiu ściany w sypialni.

Ciekawym pomysłem jest też wprowadzenie kwiatów dodatkowo oczyszczających powietrze. Polecane jest zwłaszcza dla alergików.

Jak urządzić łazienkę w bloku? Odpowiednio dobrane lustra, np. umieszczone naprzeciwko wejścia z pewnością optycznie powiększy Twoją łazienkę. Owalne lustro nad umywalką będzie idealnym wyborem dla kanciastego kształtu prysznica. Jeśli borykamy się z niewielką ilością miejsca w mieszkaniu, warto pomyśleć o zawieszeniu szafki na kosmetyki i akcesoria, która nie zajmie dostępnej przestrzeni w łazience. Innym rozwiązaniem może być szafka pod umywalkę. Warto pomyśleć nad modelem wiszącym. Sprawia wrażenie lekkości, jednocześnie jest również bardzo funkcjonalny.

 

Mała łazienka, zwłaszcza w bloku powinna być dobrze przemyślana. Ze względu na ograniczoną przestrzeń najlepszym rozwiązaniem będą praktyczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Jak urządzić stylową małą łazienkę? Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki doradzą Ci jakie rozwiązania będą najlepsze dla Twojego nowego, wymarzonego pomieszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here