Jak zacząć bieganie
Fot. Pexels

Wiosna to zdecydowanie najlepszy czas, aby wreszcie wstać z naszej wygodnej oraz ulubionej kanapy i zacząć się ruszać. Bieganie to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w naszym kraju, co nie powinno dziwić. W zasadzie każdy może biegać. Pamiętaj jednak o podjęciu określonych kroków. W przeciwnym razie Twoja przygoda z bieganiem może zakończyć się tak szybko, jak się zaczęła. Jak zacząć bieganie? Na to pytanie odpowiedź znajdziesz poniżej.

Dla kogo jest bieganie?

Wiele osób popełnia podstawowe błędy podczas treningu biegowego bez uprzedniego sprawdzenia stanu zdrowia. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z istnienia wielu chorób, które będą poważnym przeciwwskazaniem. Właśnie dlatego warto na początek odwiedzić lekarza rodzinnego i zrobić serie badań kontrolnych. Osoby prowadzące siedzący tryb życia lub z nadwagą powinny o tym szczególnie pamiętać. W tym drugim przypadku warto wspomnieć, że choć bieganie jest dobre dla zdrowia, to wywiera nadmierny nacisk na kości i stawy, zwiększając tym samym ryzyko kontuzji.

Dlaczego bieganie jest takie dobre dla naszego zdrowia?

Bieganie rekreacyjne niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych, które same w sobie stanowią ogromną motywację. Trening biegowy może między innymi wzmocnić kości i stawy, poprawić wydolność oddechową, regulować ciśnienie krwi oraz zmniejszyć ryzyko chorób serca i cukrzycy. Warto też pamiętać, że bieganie to skuteczny sposób na redukcję nadwagi czy wymodelowanie sylwetki i poprawę stanu zdrowia.

Dlaczego bieganie jest takie dobre dla naszego zdrowia?
Fot. Pexels

Jak zacząć bieganie?

Niezwykle ważnym elementem treningu biegowego jest dostosowanie tempa do aktualnej kondycji fizycznej. Początkujący powinni zacząć od szybkiego spaceru lub joggingu, co może przygotować Cię na większe obciążenie. W kolejnym tygodniu treningu możesz zwiększyć jego intensywność i pokonywać nowe przeszkody. Warto też pamiętać, że dążymy do pobicia własnych wyników, więc nie ma większego sensu porównywanie swoich osiągnięć z średnio zaawansowanymi osobami.

Niezależnie od tego, czy chodzi o bieganie, jazdę na rowerze jogę, na początku zawsze jest to trudne. Wszystkie czynności wiążą się z wysiłkiem fizycznym, który na początku jest trudny i frustrujący dla osób, które nie lubią często tego rodzaju zabawy. Najważniejsze to mieć motywację i nie poddawać się po pierwszym treningu. Jeśli będziesz postępować zgodnie z instrukcjami dla pierwszego treningu, przekonasz się, że nie jest to aż takie straszne.

Wiele osób, które zaczynają przygodę z bieganiem, popełnia ten sam błąd. Biegają za szybko! Wynika to z naszego ludzkiego pragnienia osiągnięcia jak najlepszych wyników w jak najkrótszym czasie. Niestety w sporcie taka ścieżka jest krótka i szybko się kończy z powodu kontuzji lub zmęczenia, skutkując dłuższymi lub krótszymi obowiązkowymi okresami odpoczynku. Jak zacząć bieganie? Lepiej jest się skupić na czasie spędzonym na treningu, a nie na jego szybkości. Jeśli czujesz, że nie jesteś w dobrej kondycji fizycznej, powinieneś biec wolniejszym tempem.

Jaki sprzęt kupić? - bieganie
Fot. Pexels

Jaki sprzęt kupić?

Przede wszystkim nie potrzebujesz żadnego specjalnego sprzętu. Wygodne buty to podstawa, które mogą sprawić, że bieganie będzie przyjemnością, a nie torturą. Choć do biegania nie potrzeba specjalnego sprzętu sportowego, okazuje się, że odpowiedni sprzęt do biegania to klucz do zachowania komfortu podczas treningu i zapobiegania nieprzyjemnym kontuzjom czy siniakom. Aby perfekcyjnie wyposażyć sprzęt do biegania, należy najpierw kupić buty sportowe, które charakteryzują się stabilną cholewką, miękką podeszwą i dobrą przyczepnością, a jednocześnie są w stanie amortyzować wstrząsy podczas biegania w terenie. Pamiętaj, że obecnie możesz bez problemu zakupić obuwie online. Idealnie dobrana para zabezpieczy między innymi przed pękającymi piętami.

Oprócz wysokiej jakości butów w garderobie każdego biegacza powinno znaleźć się również wygodne ubranie na pokonanie kolejnego kilometra. Warto zwrócić tutaj uwagę na oddychające i przewiewne bluzy z technologią odprowadzania wilgoć. Mówiąc o spodniach, legginsy są nadal bardzo popularne zarówno wśród mężczyzn, jak i u kobiet.

 

Bieganie jest uważane za najprostszą formę aktywności. Nie bez powodu! Tę dyscyplinę sportową może uprawiać praktycznie każdy (jeśli nie mamy przeciwwskazań zdrowotnych), a każda motywacja do startu jest dobra. Ale jak mądrze rozpocząć przygodę z bieganiem, by czerpać z niej satysfakcję? O czym warto pamiętać? Mamy nadzieję, że powyższy artykuł skutecznie zachęcił Cię do biegania i nie będziesz miała już więcej problemów z rozpoczęciem treningu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here