Konto oszczędnościowe czy lokata
Fot. Pexels

Oszczędzanie jest bardzo ważną częścią naszego życia. Osoby szczególnie ostrożne będą przewidywać różne, często nieprzewidziane sytuacje. Przez to doskonale wiedzą, że bez ulokowanych oszczędności zwykle z niepokojem patrzymy w przyszłość. Kiedy nie możemy zaoszczędzić ani grosza z naszej pensji, oznacza to, że trzeba coś zmienić. Przecież nasze dochody są za małe i trzeba je powiększyć!  Dla tych, którzy nie potrafią dobrze zarządzać swoimi finansami, przygotowaliśmy właśnie ten artykuł. Konto oszczędnościowe czy lokata? Co będzie dla ciebie najlepsze? Tego dowiesz się z naszego wpisu.

Kilka informacji o lokatach

Lokaty terminowe zawiązywane są w określonym przedziale czasowym (np. jeden miesiąc, 3 miesiące, 6 lub 12 miesięcy). Same pieniądze można zdeponować tylko w momencie otwarcia lokaty. Odsetki od zdeponowanych środków są zwykle naliczane na koniec okresu obowiązywania umowy. Obecnie z tego typu oszczędzania mogą już nawet korzystać dzieci. Osoby artykuł na ten temat znajdziesz tutaj.

W dzisiejszych czasach oprocentowanie depozytów stałych nie przekracza 3-4% w skali roku. Tego typu odsetki najczęściej dotyczą lokat nowych klientów przeznaczonych dla danego banku (czyli osób, które właśnie otworzyły w tym banku konto osobiste i / lub wcześniej nie korzystały z jego usług).

O czym warto wiedzieć na temat kont oszczędnościowych?
Fot. Pexels

O czym warto wiedzieć na temat kont oszczędnościowych?

Wśród różnych rachunków bankowych, konta oszczędnościowe nie mają sobie równych pod względem oszczędności. Jest alternatywą dla lokat bankowych i zwykłych kont osobistych (rachunków czekowych i oszczędnościowych). Zgodnie z ogólnie przyjętą definicją banków rachunek oszczędnościowy jest instrumentem finansowym stworzonym z myślą o oszczędzaniu. Pieniądze, które wpłacasz na swoje konto oszczędnościowe, są oprocentowane, więc wraz z upływem czasu możesz tym sposobem podreperować swój budżet domowy. Im dłużej utrzymujesz określony stan konta, tym więcej możesz zarobić.

Podobnie jak w przypadku lokat stałych, na koncie oszczędnościowym mamy do czynienia z odsetkami, ale jeśli zdecydujesz się na wypłatę części zgromadzonych na nim środków z rachunku np. na pilną wizytę dziecka u lekarza, nie spowoduje to utraty wcześniej naliczonych odsetek. Jednak w przypadku depozytów należy uwzględnić częściową stratę odsetek.

Różnice pomiędzy kontem oszczędnościowym a lokatą?

Kiedyś podział ten był wyraźniejszy, ale dziś stopniowo się zaciera. Najbardziej oczywistą różnicą jest to, że konta oszczędnościowe są otwierane najczęściej na nieokreślony wcześniej czas. Zwykle tak jest, lecz nie zawsze. Na przykład bank ING oferuje bonusowe konto oszczędnościowe, które zostanie zamknięte po 4 miesiącach. W coraz większej liczbie przypadków narosłe odsetki nie zostaną utracone z powodu wcześniejszego rozwiązania lokat – jak na koncie oszczędnościowym. Jeśli chodzi o kapitalizację oprocentowanych depozytów i rachunków oszczędnościowych, wszystkie one różnią się w zależności od banku. Zwykle jest to koniec miesiąca lub zakończenie lokaty / oprocentowania promocyjnego na koncie oszczędnościowym.

Różnice pomiędzy kontem oszczędnościowym a lokatą?
Fot. Pexels

Co warto więc wybrać?

To konto oszczędnościowe będzie lepszym rozwiązaniem dla osób, które nie mają dużo środków na ulokowanie na raz, ale chcą systematycznie oszczędzać niewielką ilość pieniędzy ze swojej wypłaty. Po zgromadzeniu dużej kwoty na koncie (np. 10 000 zł) może wypłacić tę kwotę i założyć wysokoprocentową lokatę, która przyniesie nam wyższe oprocentowanie. Konta oszczędnościowe dają nam większą swobodę. Możemy nadal korzystać z naszych środków, a w nieprzewidzianych okolicznościach możemy je wykorzystać bez obawy o uzyskanie odsetek.

 

Jeśli zależy nam na utrzymaniu płynności finansowej i chcemy stale zwiększać kapitał oszczędnościowy, to konta oszczędnościowe są dla nas. Gdy chcemy skorzystać z wyższych stóp procentowych i mieć więcej gotówki, nie martwiąc się o zamrożenie gotówki na dłuższy okres, rozważmy lokatę i to dzięki niej powiększmy nasze oszczędności. Jesteśmy przekonani, że nasz artykuł wyjaśnił ci główne różnice pomiędzy kontem oszczędnościowym a lokatą. Wiesz już, które będzie lepszym rozwiązaniem dla twojego gospodarstwa domowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here