Lampy pierścieniowe
Fot. Pexels

Lampy pierścieniowe to element, który nie jest już wykorzystywany jedynie przez blogerów czy vlogerów. Coraz więcej osób pracuje zdalnie i prowadzi wideo rozmowy. Zaliczamy do tego grona nie tylko pracowników biurowych, ale także nauczycieli, wykładowców czy nawet urzędników. Dobrze w takim momencie zadbać o odpowiednie oświetlenie. Z pomocą przychodzą nam lampy pierścieniowe, które wykorzystywane są między innymi przy kręceniu wideo lub podczas wykonywania makijażu. Na co zwrócić uwagę przy dokonaniu zakupu? Wszystkie informacje znajdziesz poniżej!

Czym są lampy pierścieniowe?

Nazwa lampy pochodzi od jej kształtu i układu, na który składają się zawarte w niej punkty świetlne.

Dzięki swojemu okrągłemu kształtowi równomiernie oświetla obiekt i prawie całkowicie eliminuje zbędne cienie. To wpływa na perfekcyjne odwzorowanie kolorów i imituje światło dzienne. Ze względu na te unikalne cechy na początku element ten był używany tylko do profesjonalnych działań fotograficznych. Obecnie dostępne na rynku modele z powodzeniem można wykorzystać w domu, robiąc zdjęcia portretowe czy kręcąc wideoblogi, a pierścieniowa lampa do makijażu to niezastąpione narzędzie każdej szanującej się wizażystki.Coraz częściej wykorzystują ją również osoby do robienia codziennego makijażu, szczególnie zimą i jesienią. Dzięki takiej lampie dokładniej rozprowadzisz bazę pod makijaż czy też ulubiony podkład. Co ciekawe, pierwszą osobą, która użyła pierścienia świetlnego był Clifford Coffin. Prototyp używany był natomiast w gabinecie dentystycznym.

Czym są lampy pierścieniowe?
Fot. Pexels

Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Przede wszystkim rodzaj światła!

Jedną z najważniejszych cech takiego sprzętu jest rodzaj zastosowanego światła. W większości modeli znajdziemy świetlówki o wysokim współczynniku oddawania barw, tzw. CRI. To światło jest zbliżone do temperatury światła naturalnego. Warto jednak podkreślić, że opisywany w tym momencie rodzaj lamp nie jest pozbawiony wad. Właśnie dlatego to lampy wyposażone w źródła światła LED cieszą się coraz większą popularnością. Zalety oświetlenia LED to przede wszystkim dłuższa żywotność, brak szkodliwego dla oczu promieniowania ultrafioletowego czy wyższa wydajność w wysokich i niskich temperaturach. Jeżeli więc zastanawiasz się, jaki model wybrać, a jesteś laikiem, koniecznie postaw na drugą opcję. Dzięki temu prowadząc własnego bloga lub nagrywając wideo, bez problemu będziesz mógł operować światłem. Jednocześnie to świetny dodatek przy wykonywaniu makijażu czy podczas prowadzenia spotkań online.

Lampy pierścieniowe a moc urządzenia

Tak jak w przypadku lampy do hybryd w tym przypadku moc również ma znaczenie. Obecnie na rynku dostępne są modele o mocy od 3 W do 65 W. Niektórym użytkownikom wystarczy najprostszy model zasilany na baterie. Inni wolą sprzęt zasilany „na prąd”. Przykładowo, w profesjonalnych studiach fotograficznych możemy znaleźć modele, które zwykle kosztują więcej niż kilka tysięcy złotych. Im wyższa moc i średnica lampy, tym wyższa cena. Dodatkowo to właśnie moc jest czynnikiem, który realnie wpływa na lepszą jakość zdjęć. Szczególnie przydatną funkcją niektórych modeli jest także możliwość regulacji mocy tak, aby można było precyzyjnie regulować natężenie światła obiektu. Jeżeli jednak poszukujesz czegoś na początek zakup model, który kosztuje od 100 do 200 zł. Z całą pewnością będziesz zadowolony i zauważysz widoczną różnicę w prowadzonych przez ciebie działaniach.

Pierwsze użycie lampy pierścieniowej
Fot. Pexels

Pierwsze użycie lampy pierścieniowej

Przed pierwszym użyciem lampy zamontuj sprzęt zgodnie z instrukcją dołączoną od producenta. Statyw powinien być stabilny i nie może się kołysać ani poruszać. Po ustawieniu światła ustaw aparat mniej więcej na środku koła, tak aby uzyskać jak najbardziej wyrazisty efekt. Oczywiście po ustawieniu aparatu we właściwej pozycji możemy robić zdjęcia. Nie bój się eksperymentować oświetleniem! Wypróbuj inne ustawienia żarówek, aby poznać potencjał tego sprzętu.

 

Lampy pierścieniowe to już nie tylko sprzęt zarezerwowany dla fotografów. Już teraz możesz cieszyć się jego użytecznością przy prowadzeniu profili w social media czy też poprawić jakość podczas rozmów przez aplikacje takie jak Zoom czy Skype. Wszystko zależy od Ciebie i Twoich potrzeb. Dodatkowo pamiętaj, że taką lampę można łatwo złożyć i schować. Nie zajmie ono wiele miejsca, a Ty będziesz mógł po nią sięgać w dowolnym dla Ciebie momencie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here