Lekarz dla dzieci
Fot. Pexels

Dobry lekarz dla dzieci jest zawsze gotowy do pomocy w dzień oraz w nocy. Cierpliwy, wyrozumiały i mądry. Taki pediatra to prawdziwy skarb. Ale gdzie takiego szukać? Doradzamy, gdzie i jak znaleźć dobrego pediatrę dla naszego dziecka. Dzięki nam już nie będziesz miała z tym najmniejszego problemu. Zachęcamy do lektury naszego artykułu.

Lekarz dla dzieci – którego wybrać?

Każdy dzień w przychodni to prawdziwy wyścig z czasem. W związku z tym niespodziewane wizyty nie są dobrym pomysłem. Pamiętaj, żeby zarezerwować wizytę z wyprzedzeniem. Wtedy większość lekarzy chętnie opowie Ci o swojej praktyce. Zadzwoń do wybranego gabinetu lekarskiego i powiedz, że rozważasz przyjęcie dziecka i chciałbyś odbyć pierwsze spotkanie.

Niektóre osoby mogą wykonywać wyłącznie konsultacje poprzez telefon, inni natomiast mogą zaprosić Cię na wizytę stacjonarną. Jeśli którykolwiek lekarz wybierze pierwszą opcję, przed podjęciem ostatecznej decyzji koniecznie odwiedź jego przychodnię i rozejrzyj się po poczekalni. Po czystości, organizacji i zatłoczeniu przestrzeni można naprawdę wiele stwierdzić. Podczas samej rozmowy z lekarzem zapytaj go o praktyczne aspekty jego pracy. Możesz również zapytać go o jego doświadczenie i specjalizacje.

Lekarz dla dzieci – którego wybrać?
Fot. Pexels

Gdzie szukać lekarza?

Poszukiwania lekarza dla swojego dziecka warto zacząć w miejscowej przychodni. Często okazuje się, że w okolicy jest znakomity lekarz, który jest chwalony przez wszystkie mamy. Najlepiej jednak nie jechać tam samemu – w trzecim trymestrze nie zaleca się codziennego odwiedzania miejsc z wieloma pacjentami. Poproś męża o pomoc. Warto dowiedzieć się, co robi pediatra i zebrać opinie na jego temat od matek czekających pod drzwiami jego gabinetu.

Młody pacjent powinien być również zadowolony z wizyty. Dlatego zalecamy, aby jednocześnie zwrócić uwagę na to, jak lekarz traktuje dziecko (i jego reakcję). Czy jest wystarczająco cierpliwy? Czy dba o to, aby dziecko podczas badania nie leżało na zimnej sofie, a badanie go nie stresowało? Zweryfikuj też, czy potrafi zabawiać malucha lub rozpraszać go w ten sposób, żeby nie płakał, a wizytę lub szczepienie kojarzył tylko z czymś ciekawym?

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Skuteczna komunikacja to połowa sukcesu. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że jesteś partnerem lekarza w walce z chorobą. Jeśli czujesz, że jesteś oceniany, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie poszukanie innego specjalisty. Dobry pediatra powinien odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania (nawet te najgłupsze), wyeliminować wszelkie wątpliwości i wszystko dokładnie wyjaśnić.

 Dobry pediatra
Fot. Pexels

Poczucie rutyny lekarza podczas wizyty oraz jego pośpiech nie pomogą ani wyleczyć dziecka, ani zbudować zaufania na bazie rodzica-pediatra. Lekarze z pewnością potrzebują czasu, aby dokładnie zbadać dziecko, przeprowadzić wywiady i rozważyć najskuteczniejsze leczenie. Wizyta nie powinna trwać 5 minut! Twój lekarz powinien również dokładnie wyjaśnić Ci, jak opiekować się chorymi dziećmi, zwracać uwagę na leki oraz na co szczególnie zwracać uwagę podczas choroby.

Pediatra nie musi być profesorem, ale dobrze jest mieć doświadczenie i aktualizować swoja wiedzę. Potwierdzeniem może być np. zaświadczenie o ukończeniu szkolenia zawieszone na ścianie biura. Natomiast prawdziwym sprawdzianem jego możliwości będzie skuteczne leczenie. Jeśli po tygodniu od przyjęcia leku Twoje dziecko nadal kaszle, a pediatra ignoruje Twoje wątpliwości, skontaktuj się z innym specjalistą. Natomiast jeśli czujesz, że musisz potwierdzić każdą diagnozę u innego lekarza poszukaj na stałem innego doświadczonego pediatry. Jeśli masz taką możliwość, udaj się do lekarza, który pracuje w szpitalu dziecięcym. Gwarantuje to profesjonalizm i aktualną wiedzę oraz zapewnia szybką pomoc w przypadku nagłych problemów.

 

Lekarz opiekujący się dzieckiem zaraz po urodzeniu niekoniecznie musi zostać jego pediatrą. Pamiętaj, że chodzi o osobę, która zaopiekuje się Twoim dzieckiem do 18 roku życia, dlatego musisz ostrożnie dobierać tę osobę. Dbanie o zdrowie powinno być podstawą! Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu nie będziesz miała z tym najmniejszego problemu. Tylko od Ciebie zależy, jaki lekarz będzie leczyć Twoje dziecko. Jeżeli pierwszego napotkanego lekarza nie będziesz darzyć sympatią, to koniecznie go zmień. Nie ma nic gorszego niż diagnoza od niewzbudzającego sympatii lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here