Lokaty dla dzieci
Fot. Pexels

Wielu rodziców decyduje się zadbać o przyszłość swoich dzieci, zbierając już wcześnie fundusze na ich dalszą przyszłość. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze dla naszych pociech. Jednym z nich są właśnie lokaty dla dzieci. Jest to bezpieczny sposób na przechowywanie pieniędzy powszechnie używanych przez osoby, które zwykle nie mogą bądź nie chcą regularnie wpłacać funduszy. Ten depozyt pozwala na jednorazowe zdeponowanie dużej ilości pieniędzy. Co warto wiedzieć, wybierając odpowiednią lokatę? Jakich standardów należy przestrzegać? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Podstawowe informacje odnośnie lokat

Lokata terminowa to oferta zapewniająca spłatę kapitału finansowego i narosłych odsetek przez cały okres obowiązywania umowy, w którym na lokacie zostaną zamrożone środki klientów banku. Lokaty można podzielić ze względu na warunki oferty odnowienia. Będą to depozyty odnawialne i nieodnawialne oraz termin zapadalności określony w umowie. Są to: lokaty krótkoterminowe, depozyty średnioterminowe i depozyty długoterminowe.

Oprocentowanie lokaty ustalane jest zwykle raz w roku. Natomiast zysk klienta korzystającego z lokaty zależy w dużej mierze od aktualnego oprocentowania NBP. Niższe oprocentowanie Narodowego Banku Polskiego prowadzi do niższych stóp procentowych depozytów. Warto jednak pamiętać, że oprocentowanie lokaty może być stałe lub zmienne. Wybór oferty zależy tylko od preferencji klienta. Przed ostateczną decyzją przeanalizuj cały dostępny rynek i oferty różnych firm. Wybierz tą najkorzystniejszą opcję dla siebie i oczywiście dla Twojego dziecka.

Lokaty dla dzieci – którą wybrać?
Fot. Pexels

Lokaty dla dzieci – którą wybrać?

Banki oferują szeroką gamę lokat dla naszych pociech. Dlatego też, ze względu na okres obowiązywania umowy lokaty, rodzic lub opiekun dziecka może wybrać dogodną dla siebie metodę oszczędzania. Zaliczamy do nich:

  • Lokaty krótkoterminowe dla dzieci, których termin zapadalności jest krótszy niż rok, np. 1 miesiąc, 3 miesiące lub 6 miesięcy,
  • Długoterminowa lokata dla dzieci na okres jednego roku lub dłużej.

Dodatkowo, w produkcie można wybrać depozyty odnawialne lub nieodnawialne. Oznacza to, że w przypadku opcji odnawialnej umowa zostanie automatycznie przedłużona, natomiast w przypadku nieodnawialnej umowa zostanie rozwiązana, a środki zostaną przelane na nieoprocentowany rachunek.

Obecnie oszczędzanie na lokatach stałych jest bardzo wygodne, ponieważ banki wprowadziły inne kanały, które pozwalają na założenie lokaty bez wychodzenia z domu. Klienci mogą założyć e-lokaty za pośrednictwem ich bankowości elektronicznej. Można też wybrać lokaty mobilne, które znajdziesz w aplikacjach mobilnych poszczególnych banków.

Czym jest konto od urodzenia?
Fot. Pexels

Czym jest konto od urodzenia?

Gdzie mogę zaoszczędzić pieniądze dla moich dzieci? Rodzice dbają o przyszłość budżetu domowego najmłodszego dziecka, już od urodzenia. Ważne jest, aby zapewnić środki finansowe, np. z nimi będzie mogło rozpocząć naukę (szkoła językowa, muzyczna lub prywatna). Dla wielu rodziców środki zgromadzone w banku mogą uchronić ich przed nagłymi sytuacjami, w których trzeba wydać większe kwoty.

Rekomendujemy, aby założyć konto oszczędnościowego dla dziecka, na którym środki będą gromadzone już przed ukończeniem 18 roku życia. Większość instytucji pozwala na zarządzanie finansami po ukończeniu przez dziecko 13 roku życia. Warto jednak postarać się, aby kapitał z czasem wzrastał, a nie był wyczerpany. Jeśli masz dużo pieniędzy i chcesz uchronić je przed inflacją, korzystnym rozwiązaniem mogą być oszczędzanie pieniędzy na lokatach. Zwłaszcza te długoterminowe zapewnią Ci dużą swobodę, ponieważ nie musisz marnować czasu, aby znaleźć nowe oferty, które Cię interesują. Czy umieszczenie funduszy na lokacie jest opłacalne? Każdy klient banku musi odpowiedzieć na to pytanie indywidualnie. Jeśli jesteś zadowolony z warunków tego typu oferty, warto przynajmniej skontaktować się z bankiem i zastanowić się nad jego założeniem.

 

Przed podjęciem decyzji, jak zaoszczędzić pieniądze, warto zapoznać się z notowaniami banków lub firm ubezpieczeniowych. Najważniejsze jest bezpieczne i właściwe oszczędzanie. ostatecznie dopasuj to do obecnych możliwości finansowych. Mamy nadzieję, że powyższe przedstawione przez nas informację skutecznie doradziły Ci, jakie lokaty dla dzieci są warte uwagi. Z nami nie będziesz miał już więcej problemów z oszczędzaniem pieniędzy dla Twojego dziecka.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here