Nudności, pocenie się, zawroty głowy, skurcze żołądka, ślinienie się i wreszcie wymioty. Jedna na pięć osób cierpi na chorobę lokomocyjną. Kobiet cierpiących na tę przypadłość jest więcej niż mężczyzn. Choroba lokomocyjna może również dotyczyć zwierząt. Dla niektórych to niepokojące zjawisko, zwłaszcza podczas podróży samochodem, samolotem lub statkiem. Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną? Czy opaska na chorobę lokomocyjną działa? Czy warto postawić na inne opcje? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Przyczyny oraz objawy choroby lokomocyjnej
Przyczyną choroby lokomocyjnej jest brak kompatybilności bodźców, które mózg otrzymuje z różnych stron. Kiedy jedziemy pojazdem, błędnik (narząd w uchu środkowym) wysyła informacje o ruchu, przyspieszeniu i prędkości do mózgu. W tym samym momencie narząd wzroku przekazuje mózgowi, że nasze ciało pozostaje dalej w spoczynku.
Dzięki takiemu działaniu pewne informacje, z którymi mózg nie może sobie poradzić, powodują zdezorientowanie. W konsekwencji pojawią się objawy choroby lokomocyjnej. Należy również wspomnieć o wyzwalającej roli czynników psychicznych w chorobie. Okazuje się, że niektórzy ludzie podczas jazdy są zajęci interesującymi rzeczami, nie odczuwając objawów choroby lokomocyjnej, a stres może zaostrzyć chorobę.
Objawy choroby lokomocyjnej obejmują:
- Złe samopoczucie, ogólne złe samopoczucie, zmęczenie;
- Zawroty oraz ból głowy;
- Nudności;
- Wymioty
- Bladość skóry i pocenie się;
- Suchość w ustach lub nadmierne wydzielanie śliny.

Sposoby na radzenie sobie z chorobą lokomocyjną
Choroba lokomocyjna zepsuje całą radość z podróży. Długo oczekiwany wyjazd wakacyjny może stać się koszmarem. Co powinieneś zrobić, gdy leki farmakologiczne nie pomagają? Jeśli nie możemy zażywać określonych typów, jak możemy pomóc sobie lub naszemu dziecku? Co można zrobić oprócz wizyty u pediatry?
- Przed podróżą nie jedz produktów wysokotłuszczowych, nie pij napojów gazowanych i kawy. Zadbaj o wystarczającą ilość i jakość snu.
- Podczas jazdy zawsze siedź – najlepiej jest trzymać się w pozycji półleżącej zwróconej do kierunku jazdy, lekko podpierając głowę. Skup się na wyznaczonym punkcie. W przypadku dzieci możesz zainteresować dziecko np. odpowiednią grą.
- W autobusach i pociągach zajmij siedzenie jak najdalej od osi kół i jak najbliżej przedniej krawędzi skrzydła samolotu.
- Przewietrz pojazd przed długą podróżą. W przypadku nudności pij wodę i głęboko oddychaj. Jeśli dziecko wymiotuje, zatrzymaj pojazd, połóż dziecko na plecach. Dobrze mu zrobi mokry ręcznik na czole i głęboki oddech. Zadbaj również o dobre nawodnienie Twojego dziecka.
- Czasami może pomóc picie herbaty imbirowej lub opaska na chorobę lokomocyjną.

Opaska na chorobę lokomocyjną – czy to działa?
Opaska przeciw nudnościom działa poprzez nacisk. Metoda ta jest jedną z dziedzin medycyny alternatywnej, która wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej i medycyny naturalnej. Polega na leczeniu chorób poprzez dotykanie lub wywieranie nacisku na określone części ciała (zwane receptorami).
Według medycyny chińskiej organizm ludzki posiada system kanałów energetycznych. przepływu energii między nimi może spowodować dysfunkcję narządu. Wzdłuż ciała znajduje się dokładnie 361 punktów akupunktury. Celem stymulacji ich poprzez akupunkturę lub masaż uciskowy (akupresura) jest przywrócenie prawidłowego przepływu energii, a tym samym zmniejszenie objawów związanych z chorobą. Mechanizm ten jest stosowany w opaskach na chorobę lokomocyjną. Kluczowym punktem jest tutaj punkt Neiguan na nadgarstku, który jest charakterystyczny dla meridianu osierdzia. Odpowiada za zapobieganie i powstrzymywanie nudności i wymiotów. Prawidłowe użycie opaski spowoduje stały nacisk na punkt, zmniejszając w ten sposób dyskomfort związany z chorobą lokomocyjną.
Efekt widoczny jest już po kilku minutach od założenia i może utrzymywać się tak długo, jak produkt jest noszony na nadgarstku. Nie ma oczywistych przeciwwskazań do stosowania opasek czy plastrów kompresyjnych. Mogą z nich korzystać osoby dorosłe (w tym kobiety w ciąży, matki karmiące i osoby z chorobami przewlekłymi) oraz dzieci powyżej 3 roku życia. Pamiętaj, że każde objawy warto skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym.
Leki na chorobę lokomocyjną mogą powodować objawy dyskomfortu, takie jak senność, trudności z koncentracją i niewyraźne widzenie. Dlatego w leczeniu dzieci z choroby lokomocyjnej warto stosować suplementy diety zawierające imbir lub opaski uciskowe, aby wyeliminować dyskomfort związany z podróżowaniem. Mamy nadzieję, że powyższe porady będą skuteczne w przypadku Twojego dziecka i najbliższa wspólna podróż odbędzie się już bez przykrych niespodzianek. Nie zapomnij wziąć aparatu fotograficznego i dobrego humoru! Mamy nadzieję, że Wasza wycieczka będzie zwyczajnie udana!