Pierwsza wizyta u pediatry powinna mieć miejsce najpóźniej w szóstym tygodniu życia dziecka. Warto ją jednak zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Jedną z pierwszych procedur po porodzie jest przyjęcie dziecka i wybór lekarza. Do tego nie potrzebujesz numeru PESEL swojego dziecka ani zaświadczenia o ubezpieczeniu – w Polsce każde dziecko bez wyjątku ma prawo do leczenia w państwowych przychodniach i szpitalach. Jak się więc przygotować na wizytę u lekarza? O co warto zapytać podczas takiego wydarzenia? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Odpowiednie przygotowanie do wizyty to podstawa
Po pierwsze zastanów się, ile czasu zajmie przygotowanie się do wyjścia i sama droga do lekarza. Poświęć na to więcej czasu, aby Twój maluch miał go również wystarczająco. Najlepiej przyjść do przychodni na kilka minut przed umówioną godziną, ponieważ dziecko najpierw należy zważyć w gabinecie pielęgniarki. Wynik ważenia to ważna informacja dla lekarza. Potrafi ocenić rozwój i stopień odżywienia dziecka.
Dodatkowo przygotuj torbę z niezbędnymi akcesoriami dla dzieci. Nie zapomnij również zapakować książeczki zdrowia dziecka. Potrzebujesz jej za każdym razem, gdy noworodek idzie na badania. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś również zapakuj kartę szczepień dziecka. To ważny dokument, który należy zostawić w przychodni. Każde szczepienie jest tutaj rejestrowane wraz z numerem serii preparatu.

Jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza?
Pamiętaj, że pierwsza wizyta u lekarza nie powinna być teleporadą. Podczas pierwszego spotkania, pediatra dokładnie zbada i osłucha dziecko, oceni jego wielkość, a także sprawdzi wagę, wzrost, obwód klatki piersiowej i głowy. Oceni rozwój fizyczny i motoryczny dziecka. Jeśli to możliwe, podczas tych czynności trzymaj się jak najbliżej dziecka, aby poczuło się bezpiecznie.
Lekarz przeprowadzi również badanie biodra i przekaże wszystkie informacje o szczepieniu, ponieważ w ciągu najbliższych kilku tygodni dziecko zostanie zaszczepione przeciwko WZW B, błonicy, tężcowi, krztuścowi, bakteriom Haemophilus influenzae typu b (tzw. nazywana HiB). Pamiętaj, że Twój maluch może być również zaszczepiony przeciwko rotawirusom i pneumokokom. Lekarz wyjaśni również wszelkie kwestie i skrupulatnie odpowie na Twoje pytania dotyczące opieki i odżywiania dziecka. Wybór odpowiedniego pediatry powinien być więc wcześniej odpowiednio zaplanowany. Lekarz powinien odpowiedzieć cierpliwie na wszystkie twoje pytania i uspokoić w razie jakichkolwiek komplikacji. Nawet jeżeli temat dotyczy choroby lokomocyjnej.
O co można zapytać lekarza?
Nawet jeśli przyprowadzasz do lekarza nie pierwsze swoje dziecko, pewne rzeczy dotyczące jego zachowania lub rozwoju mogą być dla Ciebie nowe i zaskakujące. Narodziny każdego dziecka jest zupełnie inne, ponieważ dzieci nie są identyczne, więc różne są też problemy z tym związane. Dlatego możesz mieć pytania, które Cię niepokoją. Wizyta w przychodni to bardzo bogate doświadczenie, dlatego najlepiej jest wcześniej spisać wszystkie pytania i problemy. Dzięki temu nie zapomnisz niczego w gabinecie ani nie wyjdziesz z przychodni bez odpowiedzi. Nie wahaj się pytać. Nie ma głupich pytań. Wszystkie pytania wymagają wyjaśnienia, nawet te wstydliwe lub pozornie błahe.

Poniżej przedstawiamy tylko niektóre pytania, które warto zadać lekarzowi:
- W jaki sposób lekarz ocenia rozwój mojego dziecka?
- Jak powinna wyglądać dieta matki karmiącej?
- Jak powinien wyglądać cykl snu i czuwania mojego dziecka?
- Na co powinienem zwrócić uwagę w zachowaniu mojego dziecka?
- Skąd wiadomo, że płacz dziecka to tylko kolka?
- Jakie szczepienia zostaną podane?
- Jakich reakcji poszczepiennych mogę się spodziewać po moim dziecku i jak można je zmniejszyć?
- Czy trzeba suplementować witaminę D?
Wizyta u pediatry to nie tylko wielka sprawa dla dziecka, ale także dla Ciebie. Jest to ważne, ponieważ pozwala pediatrze zrozumieć potrzeby dziecka. Będziesz miał szansę uzyskać odpowiedzi na pytania i upewnić się, że Twoje dziecko rozwija się w 100% prawidłowo. Odpowiednie przygotowanie się do wizyty noworodka u lekarza sprawi, że będzie to przyjemność, a nie źródło stresu. Dlatego mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu wiesz jak się odpowiednio przygotować oraz o co warto spytać lekarza podczas pierwszej wizyty u pediatry twojego dziecka.