Planowanie budżetu domowego
Fot. Pexels

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób starannie planuje swoje wydatki. Niestety, czasami zapominamy o rozsądnym planowaniu własnego budżetu domowego. Większość ludzi robi to w celu zaoszczędzenia dodatkowych pieniędzy np. na wakacje. W takim przypadku pomocne mogą być aplikacje, które pozwolą Ci lepiej zarządzać Twoim budżetem rodzinnym. Oto niektóre z najlepszych aplikacji, dzięki którym planowanie budżetu domowego nie będzie już takie trudne.

Kwitki – Aplikacja do wprowadzania rachunków

Narzędzie dla tych, których portfele nie mieszczą już wszystkich paragonów i gwarancji. Aplikacja umożliwia natychmiastowe skanowanie i archiwizowanie rachunków. Dzięki temu mamy do nich dostęp w dowolnym momencie bez konieczności żmudnego przeszukiwania szuflady. Możemy oznaczyć każdy rachunek (np. za paliwo czy jedzenie), dodać datę ważności gwarancji lub własne informacje. Dodatkowo program obliczy nasze wydatki w każdej kategorii i na koniec miesiąca stworzy procentowy raport. Dostępne w Google Play i App Store.

Aplikacja Mój Portfel i planowanie budżetu domowego
Fot. Pexels

Aplikacja Mój Portfel i planowanie budżetu domowego

To prosta aplikacja, która pozwala monitorować dochody i wydatki, a także obserwować, czy wydajemy zbyt dużo pieniędzy na różne kategorie. Program ma funkcję ustalenia górnej granicy wydatków na określony cel i pomaga trzymać się kwoty na dany miesiąc. Mój Portfel posiada również funkcję przypominania – np. wprowadzamy dane za stałą opłatą, a aplikacja powiadomi nas o zbliżającej się dacie płatności. Aplikacja obsługuje rachunki w różnych bankach i walutach. Pokazuje aktualny budżet i saldo konta, a także jest łatwa w obsłudze.

Kontomierz

Ta aplikacja jest jedną z najpopularniejszych aplikacji w Polsce. Jej głównym założeniem jest to, że każdy użytkownik może kontrolować wydawane przez siebie pieniądze. W życiu codziennym we wszystkich tych aspektach łatwo się pogubić, bo nikt nie wylicza dziennych wydatków. Zwykle używasz różnych kart przez co szybko stracisz kontrolę nad swoim budżetem.

Kontomierz umożliwia import wszystkich transakcji z karty i konta użytkownika. Takie transakcje przypisywane są do określonych kategorii, takich jak żywność czy odzież. Aplikacja tworzy raport, w którym znajdziesz informacje o wydanej kwocie i wydatkach. Pozwala to zaplanować budżet. Aplikacja zawiera również najbardziej dochodową listę dostępnych produktów bankowych. Kontomierz jest całkowicie darmową aplikacją, dostępną online na wersje na Androida i iOS.

Planowanie budżetu domowego z Google Keep
Fot. Pexels

Planowanie budżetu domowego z Google Keep

To nie przypadek, że ta aplikacja znalazła się na końcu naszej listy. W rzeczywistości nie jest to żaden menedżer domowego budżetu. Jest to przenośny notes, którego można używać na smartfonach i komputerach z systemem Android. Posiada jednak wiele funkcji, które pozwalają z powodzeniem wykorzystać go do monitorowania swojej sytuacji finansowej. Po pierwsze, skupia się na dynamicznym rejestrowaniu informacji – w sklepach, na stacjach benzynowych czy w kioskach, podstawą kontroli jest spójny wykaz wydatków. Po drugie, notatki mogą być używane przez wiele osób. Jest to szczególnie przydatne, jeśli współmałżonek również regularnie robi zakupy i płaci rachunki. Dobrze również synchronizuje się z komputerem przez co wygodniej jest wprowadzać do komputera duże ilości danych. Wszystkie informacje są zapisywane na naszym dysku Google, w razie potrzeby pozwala to na bezproblemowe wykonanie różnorodnych symulacji kosztów.

Dlaczego warto planować domowy budżet?

Po pierwsze, przygotowanie budżetu rodzinnego może być czasochłonne. Zanim opracujemy dla nas dogodne formy może minąć sporo czasu. Dlaczego jednak warto wprowadzić je w życie?

  • Świadomość budżetu – tylko analizując wszystko dokładnie, możemy wiedzieć, jaki mamy budżet. Może warto go zwiększyć poprzez sprzedaż nieużywanych już przez nas ubrań?
  • Lista wydatków– dzięki uważnemu rejestrowaniu naszych wydatków lepiej zrozumiemy sytuację finansową w bieżącym miesiącu. Warto szukać miejsca, gdzie po prostu zapłacimy mniej, mogą to być na przykład lumpeksy.
  • Szukanie oszczędności – dzięki budżetowi mamy możliwość efektywnego planowania oszczędności. Możemy świadomie podejmować ograniczone decyzje i pamiętać o większym i ważniejszym celu, jakim jest zaoszczędzenie określonej kwoty. Dobrym tutaj pomysłem jest rozpoczęcie dodatkowej pracy przez Internet.

 

Aplikacje finansowe, które pomagają w planowaniu budżetu, są bardzo wygodne i mają wiele zalet. Aby jednak przyniosły wymierne korzyści i pomogły Ci faktycznie zaoszczędzić, musisz być zdyscyplinowany i postępować zgodnie z ich zaleceniami. Pamiętaj jednak, że w przypadku nieprzewidzianych wydatków warto mieć pod ręką rozwiązanie awaryjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here