Pomysł na urządzenie salonu
Fot. Pexels

Oczywiście chcemy, aby nasz salon był piękny i wygodny. Ale jak zacząć? Czasami niejasna wizja projektu może być dla nas paraliżująca. W końcu nie każdy rodzi się jako projektant wnętrz i nie każdy ma budżet na skorzystanie z jego pomocy. Z drugiej strony, każdy może zmierzyć się z wyzwaniem aranżacji własnego salonu. Stwórz mieszkanie swoich marzeń, dzięki naszemu artykułowi. Z nami od razu wpadniesz na doskonały pomysł na urządzenie salonu.

Najważniejszy jest plan

Za pomocą ołówka narysuj na papierze uproszczony rysunek salonu. Pomyśl o tym, jak go używasz i jak spędzają w nim czas inni członkowie rodziny. Narysuj szkice każdego obszaru. Może potrzebujesz dodatkowego miejsca na ćwiczenie jogi lub dużego stołu dla całej rodziny? Czy salon będzie połączony z kuchnią? A może marzysz o wygodnym kąciku do czytania? W wyznaczonym miejscu postaraj się narysować układ pojedynczego mebla (tylko meble podstawowe, o określonych funkcjach).

Wyznacz najważniejszą funkcję salonu

Każde pomieszczenie w mieszkaniu ma swoją funkcję dominującą. W salonie prawie zawsze jest nim relaks i odpoczynek. Czy nie tego od niego oczekujemy? Dlatego jego układ powinien skupiać się głównie na wygodzie. Dlatego strefa odpoczynku będzie najważniejszym elementem, naszym celem. Niezależnie od tego, czy postawisz w niej sofę, czy komplet sof i foteli, to zawsze jest ona gwiazdą dekoracji i punktem wyjścia do budowy kolejnych jej warstw. Wbrew pozorom nie musi znajdować się pośrodku. Jeśli to możliwe, umieść go w pobliżu najciekawszej części pokoju – dużego okna, kominku, kolumny lub gładkiej ściany, idealnej do wyeksponowania ulubionych kolekcji obrazów lub półek na książki. Niech od początku przyciąga uwagę.

Wyznacz najważniejszą funkcję salonu
Fot. Pexels

Na jaki styl warto postawić?

Od kilku lat w rozwoju wystroju wnętrz wyróżnia się kilka najpopularniejszych trendów. Jeśli szukasz pomysłów na stylowe salony, zapoznaj się z kilkoma naszymi ciekawymi rozwiązaniami:

  • Styl boho – wiele się dzieje w stylach inspirowanych estetyką sztuki boho. Chociaż główna paleta kolorów jest dość jasna i neutralna, w dodatkach można poszaleć. Boho jest pełen wzorzystych tkanin lub materiałów o ostrych fakturach. Jeśli chcesz udekorować tego typu wnętrze, postaw na etniczne wzory, bale, wodorosty lub jutę, a do tego dodaj wazony z sianem, roślinami doniczkowymi i nastrojowym oświetleniem.
  • Skandynawski styl – połączenie bieli, szarości i kolorów ziemi, naturalnych materiałów i dodatków daje bardzo wyrazisty efekt. Scandi ma wiele wcieleń i inspiruje się innymi trendami, dzięki czemu można go skutecznie łączyć z elementami retro lub nowoczesną prostotą.
Na jaki styl warto postawić?
Fot. Pexels
  • Nowoczesność – w tego typu aranżacji wnętrz dominują neutralne tony, a bardziej intensywne kolory zarezerwowane są dla dekoracji. Meble są powszechnie znane ze swojej prostej formy, a akcesoria są ograniczone do niezbędnego minimum. W przypadku pełni funkcjonalnego salonu może to być dobry pomysł.
  • Styl industrialny – został zainicjowany w Stanach Zjednoczonych w czasie recesji, kiedy opuszczone pomieszczenia fabryczne zostały zamienione na wnętrza mieszkalne. Znakiem rozpoznawczym tego stylu są beton, cegła, szkło i metal. Oprócz tego istnieją typowe lampy-reflektory, które są zazwyczaj widocznymi elementami wyposażenia.
  • Rustykalność – pochodzi ze starego wiejskiego domu, więc jeśli szukasz pomysłu na wygodny salon, to będzie to dobry wybór. W stylu rustykalnym dekoracje wykonane są z drewna lub są nimi stare meble. Rozwiązaniem takiego wystroju wnętrz są widoczne belki stropowe lub elementy konstrukcji dachowej, więc jeśli urządzasz salon na poddaszu, warto postawić na rustykalne piękno.

 

Salon może pełnić wiele funkcji. Kiedy lubisz przyjmować gości, jest to pomieszczenie, które reprezentuje cały Twój dom. Jest to również miejsce odpoczynku, w którym większość członków rodziny oddaje się radosnemu relaksowi. Wreszcie salon jest zwykle miejscem zabaw i życia rodzinnego dla dzieci. To wszystko sprawia, że ​​w aranżacji wnętrz wystarczy zdać się na sprawdzone rozwiązania. Jeśli szukasz stylowego, praktycznego i wygodnego pomysłu na salon, powyżej znajdziesz kilka inspiracji, które mogą ułatwić Ci z pozoru łatwy wybór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here