Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze
Fot. Pexels

Większość z nas traktuje kwiaty doniczkowe jako element wystroju domu. Zwykle są to rośliny piękne oraz ozdobne. Jednak niektóre kwiaty są dobre dla zdrowia, zwłaszcza gdy rosną w naszym domu. To rośliny, które oczyszczają powietrze z toksyn i substancji drażniących. Jakie rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze wybrać? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

 

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

Mieszkania i biura, w których przebywamy przez większość dnia, emitują wszelkiego rodzaju szkodliwe związki. Pochodzą one przede wszystkim z klejów, farb i lakierów, a nawet płynów czyszczących. Od dawna ludzie wierzyli, że to właśnie rośliny mogą wyeliminować te szkodliwe substancje. Naukowcy z NASA potwierdzili taką teorię i szukają sposobu na oczyszczenie powietrza w statkach kosmicznych i stacjach orbitalnych, w których astronauci przebywają od miesięcy. Udowodniono, że niektóre gatunki roślin są bardziej skuteczne niż inne. Nie zapominaj, że rośliny pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen w ciągu dnia. Dodatkowo, ponieważ woda odparowuje z liści i ziemi, pomagają nawilżać powietrze. Dobrze jest też zawiesić oczy na liściach, ponieważ zielony kolor uspokaja oczy i pozwala odpocząć. Aby rośliny prawidłowo funkcjonowały, muszą być przede wszystkim zdrowe oraz zadbane.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze
Fot. Pexels

Jakie gatunki roślin oczyszczą powietrze w naszym mieszkaniu?

Fikus sprężysty

To genialny dodatek do salonu lub sypialni! Ten uroczysty i elegancki kwiat najlepiej prezentuje się w umiarkowanie monochromatycznej doniczce (np. drewnianej). Fikus elastyczny skutecznie absorbuje z domowego powietrza toksyczne substancje zwane formaldehydem i jego pochodnymi, które można znaleźć np. w lakierze do paznokci czy chemii gospodarczej. Dlatego jeśli chcesz mieć świeże, czyste i wolne od chemikaliów powietrze w swoim domu, zainwestuj w ten gatunek rośliny. Preferuje on jasne, słoneczne miejsce. Może wytrzymać wysokie temperatury.

Aloes zwyczajny

Aloes jest używany głównie jako środek nawilżający do skóry i włosów. Jednak warto go również położyć przy łóżku. Dlaczego? Może on filtrować zanieczyszczenia z powietrza, pochłaniać w nocy dwutlenek węgla i wytwarzać niezbędny do życia tlen. Ponadto rośliny mogą nie tylko nawilżyć skórę, ale także sprawić, że powietrze będzie lepiej nawilżone

Aloes lubi słoneczne położenie i wyższą temperaturę w pomieszczeniu. Jeżeli nie masz jasnego mieszkania, wybierz inne rośliny doniczkowe, które lubią cień. Pamiętaj także, że aloes zimą musi odpoczywać w chłodnym miejscu, temperatura nie może przekraczać 10 stopni. Roślinę należy podlewać rozsądnie nigdy bezpośrednio na liście. Jednocześnie roślina ta lubi nawozy bogate w potas.

rośliny doniczkowe
Fot. Pexels

Skrzydłokwiat

Doceniamy jego duże ozdobne liście i żaglowate kwiatostany – wszystko to od wiosny do wczesnej jesieni. Skrzydlate kwiaty osiągają 30-80 cm (w zależności od odmiany), dobrze pochłaniają szkodliwe substancje oraz dodatkowo nawilżają powietrze. Jednocześnie świetnie się czują w lekko zacienionych miejscach w temperaturze pokojowej. Latem podlewamy je ciepłą wodą. Zimą możemy rzadziej tę roślinę podlewać.

Domowa paproć

Liście mają zazwyczaj 40-60 cm długości. Lekko wystają, tworząc szeroką masę. Roślina nie powinna być postawiona daleko od okna, bo lubi rozproszone światło. Podlewamy ją, aby korzenie nie były suche. Uprawiamy ją w temperaturze pokojowej i często rozpylamy wodę. Roślina skutecznie usuwa toksyny, które mogą być uwalniane z niektórych przedmiotów, takich jak meble, świeżo pomalowana farba, dywan lub tapeta. Pochłania formaldehyd i szkodliwe promieniowanie emitowane przez komputery i telewizory. Duża powierzchnia liści paproci może również skutecznie nawilżać powietrze.

Palma kencja

Polecana zwłaszcza w biurze. Nie nadaje się do warunków domowych, ponieważ może urosnąć nawet do wysokości 2,5 m. Roślina lubi miejsca nasłonecznione, ale dobrze również rośnie w rozproszonym świetle. Nie wytrzymuje przeciągu i wody zalegającej w doniczce. Dobrze absorbuje formaldehyd, amoniak, a także toluen, ksylen i benzen. Z biegiem lat wchłania coraz więcej toksycznych związków.

Smog w mieście z roku na rok rośnie. Rośliny, które oprócz tego, że pięknie wyglądają, dodatkowo oczyszczają powietrze to idealne rozwiązanie do mieszkań ze względu na rosnące zanieczyszczenie powietrza.

 

Wielu miłośników roślin nie zdaje sobie sprawy, że kwiaty doniczkowe mogą nie tylko ozdabiać mieszkania, ale także skutecznie je czyścić. Mamy nadzieję, że powyższe gatunki roślin wpadną Ci w oko i oprócz cieszyć Twoje oczy dodatkowo oczyszczą powietrze w mieszkaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here